• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 431 Görüntülenme

İnsanları ışınlamak mümkün mü?

İnsanları ışınlamak mümkün mü

İnsanları ışınlamak mümkün mü? 

Kuantum mekaniğindeki en son gelişmeler, geleceğin teknolojisi için ilginç olanaklar sunuyor. Frank K Kelly’nin Into the Meteorite Orbit adlı eserinde (1931) ilk defa boy gösterdiğinden beri ışınlanma, bilim kurgunun temel taşlarından biri oldu. En ünlü örneği olan, Uzay Yolu’ndaki ışınlama aygıtı aslında masrafları kısmak için tasarlanmış bir numaraydı fakat akla şu soruyu getiriyor: Acaba kuantum mekaniğindeki çağdaş gelişmeler canlıların ışınlanmasında kullanılabilir mi? Eğer insan gibi büyük bir şeyi ışınlamayı düşünüyorsanız işe en aşağıdan, parçacıkların kuantum düzeyinden başlayıp daha yukarı çıkmanız gerekiyor. Zaten tek bir parçacığı bile ışınlayamazsanız daha büyük bir şey ışınlama şansınız yok demektir.

İnsanları ışınlamak mümkün müBir parçacığı ışınlamak için durumunu bilmeniz gerekiyor ki bu da iki şeyden (konum ve hız) oluşuyor. Ne yazık ki Heisenberg Belirsizlik İlkesi bu iki şeyi aynı anda ölçmenin mümkün olmadığını söylüyor. İlkeye göre bir parçacığın konumunu ölçtüğünüzde hızını değiştiriyor, hızını ölçtüğünüzde ise yerini tam olarak bilemiyorsunuz.
Bu nedenle de ışınlanmaya dair hayallerimiz suya düşmüştü, ta ki 1993’te fizikçi Charles H. Bennett yeni bir çığır açana kadar. Bunun anahtarı kuantum dolaşıklığı kuramıydı.. İki parçacık uzayda görünmez bir bağı paylaşıyor ve bir parçacığın durumunda meydana gelen tüm değişiklik neredeyse anında diğerine de yansıyordu. İki fotonu bu şekilde bağlayan Bennett’in ekibi, bu sayede üçüncü bir foton hakkında bilgi elde etmeyi ve özgün fotonun bir kopyasını yaratmayı başardı. Fakat tıpkı deneyin altında yatan kuramın öne sürdüğü gibi, bu süreçte özgün foton yok oldu.

İnsanları ışınlamak mümkün mü?

Şurası belli ki, parçacıkların durumuyla ilgili bilgiyi bir yerden diğerine taşımak, insanları ışınlamaktan çok uzakta. Bir gün insan ışınlamayı başardık diyelim, o zaman şu soruya da yanıt bulmak gerekiyor. Özgüne ne olacak? Eğer bedeninizdeki tüm atomlar dijital olarak kaydedilip bir başka konumda yeniden yaratılabilseydi, klonlanmış mı olurdunuz? Ne yazık ki insan bedenindeki 1028 atomu kaydetmek şu anda dijital depolama becerimizi aşıyor. O yüzden de ölümsüz “Işınla beni Scotty!” sözlerini söylemeden önce üstesinden gelmemiz gereken daha yığınla sorun var.
Graham Barlow
“Uzay Yolu’ndaki ışınlama aygıtı aslında masrafları kısmak için tasarlanmış bir numara mıydı?

İnsanları ışınlamak mümkün mü

İnsanları ışınlamak mümkün mü

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar