• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 834 Görüntülenme

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Ergenler ve çocuklar, psikolojik olgunluğa henüz erişmemiş olmaları nedeniyle, internet bağımlılığı karşısında en savunmasız risk grubunu oluşturuyor. Bu yaşlarda aşırı internet merakı, aile ve arkadaş ilişkilerinde bozulmalara yol açmakla birlikte sosyal yaşamı alt üst ediyor. İnternette vakit geçirme oranıyla çocuğun yalnızlığı ve akademik etkinliği arasında önemli bir bağlantı söz konusu. Kitap okuma düzeyi yüksek gençler internette daha az vakit harcıyor. Bir hobisi bulunan gençlerde de internet bağımlılığı oranı çok daha az.

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?Araştırmalara göre, kişileri internete iten en önemli faktör sosyalleşme isteği. Dolayısıyla gençlerin sosyal ortamlarının ve hobilerinin desteklenmesinde ebeveynlere hayli sorumluluk düşüyor. Ebeveynler, “Çocuk bilgisayarı seviyor” diyerek onu bilgisayarla baş başa bırakmamalı ve çocuğun erken yaşlarda bilgisayar kullanmasını kısıtlamalıdır.

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Yapılan araştırmalardaki en önemli bulgularından birisi internet bağımlılığı ile depresyon arasında anlamlı bir ilişkiye işaret ediyor olması. Başka bilimsel bir araştırmaya göre de internette kalma süresiyle depresyon düzeyi arasında önemli bir etkileşim söz konusu. İnternet bağımlılarında bir ya da birden fazla psikolojik rahatsızlığın görüldüğüne işaret eden araştırmalar, internet ve teknoloji bağımlılarında sosyal fobi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon, alkol ve madde bağımlılığı görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Çocuklar bilgisayarla baş başa bırakmamalı ve  erken yaşlarda bilgisayar kullanmasını kısıtlamalıdır. Yetişkinlerin de bilgisayar karşısında 1.5 saatten fazla kalmamaları yönünde bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnternet bağımlıları mutlaka bir uzmana başvurmalı. Bu tedaviyle eş zamanlı olarak kişilerin sosyal ortamlarının artırılması, hobilerle yaşantılarının zenginleştirilmesi, çevreleriyle paylaşımlarının artırılması ve aile içi iletişimlerinin iyileştirilmesi tedavi için önerilen en önemli yöntemler arasındadır.

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar