• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1004 Görüntülenme

internet ve bilgisayar bizi zehirliyor mu?

internet ve bilgisayar

internet ve bilgisayar Bizi Zehirliyor Mu?
İnternet kullanımı günümüzde kaçınılmazdır. Yaşamı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda her türlü bilgiye çok çabuk ulaşmamızı sağlar. Teknoloji hayatımıza çok fazla kolaylıklar sağlasa da çocuklar ve gençlerimize olumsuz etkiler yaratabiliyor.
Bunun nedeni çok erken yaşta tanışmaları oluyor ve zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyorlar. Kullanım arttıkça çocukların gelişmelerinde büyük oranda değişmeler görünebiliyor.
internet ve bilgisayar  Bağımlılığı;
Ebeveynler, çocukların ödevlerini yapmaları ve eğitimlerine katkıda bulunması, zihinsel gelişimlerini arttırmak amacı ile bilgisayar alıyorlar. Ancak bilgisayar kullanımı programlama yada gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkileri arttırıyor. Hatta bağımlılık gibi geliştirmeler ile karşı karşıya geliyorlar. Sosyal ve psikolojik olarak sorunlar çıkıyor.
internet ve bilgisayar Bağımlığı Belirtileri Nelerdir?
Bazı yapılan araştırmalar, bilgisayar ve internet çok fazla kullanan öğrencilerde uyku bozukluğu, depresyon sosyal ortamlar ve ilişkilerden uzak durma gibi bazı sorunlar yaşadıklarını gösteriyorlar.
Geç saatlere kadar yine bilgisayar başında kalan çocuk ertesi gün yorgun ve bitkin olarak okula gittiğinde verimli bir okul günü geçirmesi çok zor. Hatta mümkün olmayarak akademik hayatını olumsuz etkiliyor.
Bilgisayar kullanımında anne ve babasından çok daha fazla bilgiye sahip olan çocuklar ise ailelerinde otoritenin kabulünde sorunlar yaşandığı görülüyor.
Çok uzun saatlerce bilgisayar başında olan çocuk sanal arkadaşlık kurmakta ve gerçek dostlukların yerini sanal arkadaşlıklara bırakıyor.
Bu durum çocuğun yeni arkadaşlıklar kurmasını engeller ve sosyal ilişki geliştirmesini ve iletişimde güçlük çekmesini sağlar. İnternet üzerinde şiddet içeren oyunlara yönelme giderek artmakta, çok sıkça oynana bu şiddet içerikli oyunlar zaman içinde şiddete karşı duyarsızlığın gelişmesine neden oluyor.
Ayrıca fiziksel açıdan bir eylemde bulunmaması, yemeğini bile bilgisayar başından kalkmadan yemesi fiziksel olarak sıkıntılara yol açıyor. Bilgisayar ve internet diğer bağımlılık türleri gibi değerlendirilmelidir. Önce çok kısa sürelerle başlar sonra önüne geçilmez bir hal alabilir. Böylece çocuğunuz dış dünyadan kopmaya başlar.
internet ve bilgisayar  bağımlılığı son derece faydalı olabildiği gibi son derece zararlı da olabilmektedir. Gelişen teknoloji çağının içerisinde büyüyen çocuklarımız teknolojiden iyi ve kötü etkilenmektedirler. Bundan dolayı çocuklarımızı teknolojiye yakın tutmalı ve gelişen Dünya’dan geri kalmamalarını sağlamalı bir yandan ise onları teknolojiden korumalı ve olabildiğince az zarar görmelerini sağlamalıyız.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar