• 9 ay önce
  • 0 Yorum
  • 512 Görüntülenme

İnternette neler yapıyoruz?

İnternette neler yapıyoruz?

İnternette neler yapıyoruz?

İşlediği bir suçtan dolayı hapse atılmak üzere olan ünlü bir yazarın oğluna, babası hakkında unutamadığı bir anısı olup olmadığı sorulur. Genç, bir süre sessiz kalır. Mahkeme salonundakiler meraklanır. Gencin hüznü sesine yansır: “Ne zaman babamın çalışma odasına girsem meşgul olduğunu söyleyerek dışarı çıkmamı isterdi” der. Salonda uğultular oluşur. “Kitaplarına kavuşmuş ama oğlunu kaybetmiş meğer” denir. Sağlığında pek çok başarıya imza atmış idealist bir baba, yoğun yazı temposuna kapılıp çocuğuyla eğlenceli paylaşımlara vakit bulamamıştır.

İnternette neler yapıyoruz? İşte birçok kişininin başına gelen bir gerçektir bu: Hayatı yakalamaya çalışırken hayata dair pek çok gerçeği kaçırmak… Günlük işlerin yoğunluğu onu onaylamadığı davranışlara zorlar. İster eğitimli olsun ister farklı, yüreği titreyerek de olsa çocuğunu bilgisayarın karşısına oturtur işleri çabucak yapmak için. Çocuğun yaşı biraz büyükse elektronik aletler arkadaşlık eder ona. Cep telefonu, bilgisayar ve internet üçgeniyle büyüyen kişinin hayatına eş zamanlı olarak farklı sorunlar eklenmeye başlar. Böyle olmasını hiç mi hiç arzu etmeyiz oysa.

İnternette neler yapıyoruz?

Ergenlik dönemindeki bağımlılar genelde internette oyun oynamayı tercih ediyor. Bu uğurda okulu ihmal ediyorlar. Kadınlar online alışveriş, kumar, chat gibi ortamları tercih ediyor. Erkek bağımlılar da benzer şekilde kumar ve chat’i tercih ediyor, ayrıca bilgi toplama merakları nedeniyle gün boyu bilgisayarı açık tutuyor, kiralık ev, arsa, satılık araba ilanı içeren sitelerde saatlerce zaman geçiriyorlar.

Kimler bağımlı sayılıyor?

İnternette neler yapıyoruz?

İnternette neler yapıyoruz?

Uzmanlar, haftada 8 ila 40 saat arasında internette vakit geçiren kişileri, “internet bağımlısı” olarak nitelendiriyor. İnternet bağımlılarında sosyal fobi, stres, depresyon, dikkat eksikliği gibi birçok psikolojik rahatsızlıklar görülüyor. İnternet bağımlılığı bir hastalık olarak tanımlanmamakla birlikte,  Dürtü Kontrolü Bozuklukları kapsamında da değerlendiriliyor. İnternet bağımlılığının teşhisi için bazı kriterler vardır. İnternetin devamlı zihni meşgul etmesi, her an internette kalmaya çalışmak, internette kalma süresinin en az 3 saat olması, bu süre azaldığında veya kesildiğinde huzursuzluk, çökkünlük ya da kızgınlık duygusuna kapılmak, aile, okul, iş ve arkadaşları ihmal etmek, internette kalma süresi hakkında aileye yalan söylemek, interneti problemlerden kaçmak veya olumsuz duygulardan uzaklaşmak için kullanmak gibi davranışlar internet bağımlılığına işaret ediyor. Uzmanlara göre bu davranışlardan üçünü bile taşıyorsak “bağımlı” sayılıyoruz

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar