• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1666 Görüntülenme

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemli

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemli

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemlidir?

Eğer cihazınıza doğru bir şekilde şifreleme yapmadıysanız akıllı telefon veya tabletteki verileriniz her an başkalarının eline geçebilir. Zarar görmenizi engellemek için şifreleme ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgileri bir araya getirdik.

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemliŞifreleme nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse, şifreleme, bilginin artık tanınabilir veya anlaşılabilir olmayacak şekilde sadece size sunulan bir şifreleme anahtarı ile kullanılabildiği veriyi karmaşıklaştırma sürecidir. Verilerinizi kullanmanız gerektiğinde şifre çözme olarak bilinen şifreleme işleminin tersi işleminde, benzersiz şifreleme anahtarınız bilgileri okunabilir bir duruma getirmek için kullanır.
Şifrelemeyi yalnızca sizin bildiğiniz gizli bir kod olarak düşünebilirsiniz. Biri sizin özel günlüğünüzü çalacak olsaydı, hırsız onu şifrelemek için kullandığınız gizli kodu bilmeden ne olduğunu anlayamazdı.

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemli?

Telefonunuzu güçlü bir alfanümerik şifreyle kilitlediyseniz bile, savunma duvarının arkasındaki veriler  halenokunabilir – e-postalarınız, kısa mesajlarınız, fotoğralarınız ve her şey. Bu nedenle, telefonunuzu şifrelemediğiniz zaman, bilgili bir hırsız şifrenizi kırmak veya geçmek için çeşitli yolları kullanabilir ve daha sonra verilerinizi elde edebilir. Şifrelemenin bilgileri bozmasından sonra, anahtara sahip olmayan birisi tarafından kullanılamaz hale getirerek bilgilerinize başka bir koruma katmanı ekleniyor. Hükümetler gizli bilgileri şifreliyorlar. İşletmeler, kurumsal sırlarını şifreleme teknolojileri ile koruyorlar. Doktorlar ve avukatlar, müşteri verilerinin yanlış ellere düşmesini önlemek için şifreleme kullanmaktalar.

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemli

iOS ve Android cihazlarda şifreleme neden önemli

Kişisel bilgilerinizin kimlik ve veri hırsızlarına karşı korunması için şifreleme kullanabilirsiniz. Basit olarak önemi şöyle ifade edilebilir; Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, dijital çağdaki ifade özgürlüğü hakkının uygulanması için gerekli olan mahremiyeti ve güvenliği sağladığı için, şifrelemeyi bir insan hakkı olarak kabul etmektedir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar