• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 927 Görüntülenme

iPhone 5S in merak edilen özellikleri

Apple\’ın heyecanla beklenen yeni nesil iPhone 5S\’in tanıtımına sadece bir kaç saat kaldı. 10 Eylül Salı akşamı akşam 20.00\’de San Francisco\’da düzenlenecek olan etkinlikte yeni iPhone\’un özellikleri ile tanışacağız. Bu güne kadar hakkında bir çok söylenti çıkan yeni iPhone\’un nasıl özelliklere sahip olacağı da tam bir merak konusu. Bu önemli etkinlik öncesinde bu söylentilerden çıkan özellikleri sizler için derledik:
İnternette yayımlanan bir çok video ve fotoğrafta yeni iPhone\’nun adının iPhone 5S olacağı iddia ediliyor. 3GS modelindeki S harfi Speed(Hız), 4S\’te Siri anlamına geliyordu. Bu yeni modeldeki S harfinin ne ifade ettiği ise henüz belirsiz. Beklentiler yeni iPhone\’un tasarımının ve ekran boyutunun değişmeyeceği doğrultusunda. Her ne kadar Apple\’ın son dönemlerde 4 inçten büyük ekranları test ettiği iddia edilse de yeni iPhone\’da farklı bir tasarım değişikliği beklenmiyor. Yeni iPhone\’a dair yapılan söylentilerin başında altın renkli bir kaplamaya sahip olacağıdır. Eğer internete düşen birçok video ve fotoğraf doğru ise bugüne kadar iPhone\’un klasik renkleri olan siyah ve beyaz rengin yanında altın rengi seçeneği de görülebilir.

iPhone\’un yeni modelinin giriş düğmesinde (home button) bir parmak izi sensörünün olması da bekleniyor. Bu sensör biyometrik veri paylaşımı yapabiliyor. Apple\’ın geçen sene biyometrik üzerine yoğunlaşan AuthenTec adlı şirketi satın almış olması, bu iddiaları güçlendirmektedir. Eğer iddialar doğruysa bu sensörün telefona ekstra güvenlik sağlayacağını belirtebiliriz. Uzun bir süredir beklenen NFC özelliğinin yeni iPhone\’la gelmesi bekleniyor. Eğer bu iddia gerçek olursa iPhone\’u bir kredi kartı gibi kullanmamız mümkün olacak.

Apple\’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 7\’nin beta sürümü, geçtiğimiz Haziran ayında Apple uygulama geliştiricilerinin denemesi için yayınlanmıştı. 10 Eylül tarihinde iOS 7\’nin son halinin artık resmi olarak duyurulması bekleniyor. Yepyeni bir tasarıma sahip olan iOS 7\’nin, özellikleri arasında telefon kontrol merkezi, multitasking, gelişmiş fotoğraf çekme özellikleri bulunuyor.İnternette yayınlanan bazı fotoğraflara bakılırsa yeni iPhone modelinde bir öncekinden yüzde 30 daha hızlı olan A7 işlemci ve biraz daha uzun pil ömrü sağlayan 1600 mAH pil kullanılacak.Bir kaç aydır en çok konuşulan konulardan biri de Apple\’ın plastik kaplamalı, daha ucuz bir iPhone modeli çıkaracağı yönünde. Eğer söylentiler doğru çıkarsa bu modelin ekranı retina display kalitesinde olmayacak ve kişisel asistan sistemi Siri yer almayacak. Bir diğer beklenti ise şimdilik iPhone 5C olarak adlandırılan bu modelin yeşil, sarı, mavi gibi değişik renklerde üretileceği yönünde. Apple\’ın 10 Eylül\’de yapacağı etkinliğin davetiyesinde farklı renklerin yer alması bu iddiayı güçlendiriyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar