• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 809 Görüntülenme

İş yükünü hafifletmenin yolları

İş hayatının zorluğu inkar edilemez. Her işin kendine özgü bir zorluğu mutlaka vardır. Kimi insanlar bu zorlukları görmezden gelir ya da işin zorluğu karşısında daha da güçlenir; kimi insanlar da vardır ki yapıları gereği zorlukla mücadele etmek yerine pes edip köşelerine çekilmeyi tercih ederler.

İş dünyası hem zor hem acımasız bir dünyadır. İş yükünü kontrol altına almayı başaran isimler başarı merdivenlerini birer birer çıkarlar. Ama eğer kontrol altına alamayacağınızı düşündüğünüz iş yükünüz varsa o zaman yazımızı dikkatlice okumanızda fayda var çünkü size iş yükünü hafifletmenin yollarını göstermeye çalışacağız.

Güne başlarken yığılan işlerin, maillerin, telefon zincirinin kölesi olmamak adına elinize bir kalem ve iki kağıt alın. Bu kağıtlardan ilkine sizi başarıya götürecek olan en önemli işlerinizi listeleyin. Acil yanıt bekleyen maillerinizi, telefon görüşmelerinizi ve iş için öncelikli olan diğer önemli etkinliklerinizi yazın.

İkinci kağıda ise acil olmayan boş bir zamanda da yapabileceğiniz işleri not edin. Kısaca ikincil işleri bu kağıda yazın. Böylece gününüzü planlamış olacaksınız. Her gün sabah bu tarzda bir liste hazırlayıp iş gününün yükünü dağıtmayı planlayın.

İş yükünü hafifletmek işe iyi başlamakla da mümkün olduğu için işyerinizin kapısından içeri girerken özel hayatınıza ait tüm problemleri kapıda bırakın. Sakın o problemlerle masanızın başına geçip çalışmayı düşünmeyin. Zihniniz ne kadar boş ve dinç olursa performansınız o kadar iyi olacaktır.

Bunaldığınızı hissettiğiniz anda sizi mutlu edeceğine inandığınız küçük uğraşlar bulun. Kısa ama etkili uğraşlar iyi olacaktır. Mesela kahve molası, küçük bir telefon görüşmesi…

Maillerinizi belirli aralıklarla kontrol edin. Gelen e postalarınızı ertelemeden cevaplamaya özen gösterin ki sonrasında başınızı yığılmış onlarca e postadan kaldıramaz hale gelmeyin.

Eğer planlı bir hayat kurmayı başarırsanız iş yükünüz hafifler ve başarınız önlenemez.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar