• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 500 Görüntülenme

İslam sanatı bilime ilham kaynağı oldu

İslam sanatı bilime ilham kaynağı oldu

İslam sanatı bilime ilham kaynağı oldu

Birçok malzeme, mesela penye kumaş, lastik bant veya plastik parçaları gerildiğinde bir doğrultuda boyuna uzarken diğer doğrultuda da enine kısalır. Ancak teknolojik yöntemlerle doğada bulunmayan özellikler kazandırılmış bazı metamalzemeler gerildikleri zaman enine genişliyor. Bu özellikse iç yapılarının geometrik özelliğinden kaynaklanıyor. Bu yapı durağan haldeyken birbirine bağlı bir dizi kareye benziyor. Kareler birbirine göre döndürülmüş bir konum aldığındaysa malzemenin yoğunluğu azalıyor ancak kalınlığı artıyor, bu da gerildiği zaman genişlemesini sağlıyor.

Ancak bu dönme aynı zamanda malzemelerin özgün biçimini kaybetmesi anlamına da geliyor. İşte McGill Üniversitesi araştırmacıları Ahmad Rafsanjani ile Damiano Pasini, gerilince genişlediği halde biçimini koruyan bir malzeme üretmek üzere yola çıktı. Bunu yapmak için de estetik değeri yüksek sanatsal tasarımlardan yararlandılar.

İslam sanatı bilime ilham kaynağı oldu

Rafsanjani İslam dünyasındaki mimari eserlerin geometrik yapılar açısından çok zengin bir kaynak olduğunu söylüyor. Araştırmacılar hedefledikleri malzemenin tasarımında İran’ın kuzeyindeki Karahan bölgesinde bulunan, biri 1067’de diğeri 1093’te inşa edilmiş Karahan İkiz Türbeleri’nin duvarlarındaki tasarımlardan yola çıkmış.

Araştırmacılar bu duvarları süsleyen 70 tasarımın ikisini amaçlarına uygun bulmuş. Bunların dairesel ya da paralel kesiklerle ayrılmış ve değişen şekillerden oluşan tekrarlı örüntüleri, şekiller arasında düzenli aralıklar bırakılıp özgün biçimin korunarak daha büyük bir hale dönüşmesini sağlıyor.

Araştırmacılar kusursuz geometriyi bulduktan sonra da metamalzemeyi doğal kauçuktan üretmiş. Rafsanjani malzemenin yapısına bazı kesikler ve eklemler eklediğini ancak örüntünün, esas alınan desendekiyle tamamen aynı olduğunu söylüyor. Rafsanjani çalışmayı Amerikan Fizik Derneği’nin 15 Mart’ta Baltimore Maryland’de yapılan toplantısında sundu. Yeni malzemenin gelecekte çok çeşitli uygulamalarda, örneğin tıbbi cihazların damarlara yerleştirilmesinde ya da uzayda açılıp genişleyebilen yeni uydular tasarlanmasında faydalı olabileceği düşünülüyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar