• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 585 Görüntülenme

İstanbul’un Fethi nasıl gerçekleşti?

İstanbul'un Fethi nasıl gerçekleşti?

İstanbul’un Fethi nasıl gerçekleşti?

İstanbul tarihinde bazı felaketler sonrasında yeniden doğmayı başarmış ender şehirlerden biridir. 532 tarihinde çıkan Nika ayaklanması sonrasında şehir yakılıp yıkılmış ve akabinde de Justinyanus tarafından yeniden kurulmuştur. Yeni şehrin en gözde mekânı ise hiç şüphe yok ki Ayasofya’dır. 1187’de Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethetmesi sonrasında Avrupa’da Haçlı çağrısı yapılmış, Haçlılar ancak 1203 tarihinde toplanabilmişlerdir. Kutsal topraklara Venedikliler tarafından götürülecek olan Haçlılar, sefer için gerekli parayı bulamazlar. Bu sırada Doğu Roma başkentinde taht çekişmeleri yaşanmakta olup, genç bir Bizans prensi Haçlılardan yardım talep edecektir. Aleksius adını taşıyan bu prens, tahta kavuştuğu takdirde Haçlılar’ın Venedik’e olan borçlarını da ödemeyi taahhüt eder. Bu durum Haçlılar’ı İstanbul önlerine getirir. Sonuçta iki taraf arasında çıkan anlaşmazlıklar neticesinde Haçlılar 1204’te kenti istila ederler.

İstanbul’un Fethi nasıl gerçekleşti?

Şehir, tarihinde görmediği biçimde bir vahşete ve yağmaya sahne olur. Pek çok kutsal emanet batıya kaçırılırken, Katolik Haçlılar şehirdeki Ortodokslar’a türlü zulümler eder, mabetlerini kirletirler. Yaşanan gelişmeler karşısında Doğu Roma hanedanı üyeleri çareyi İznik, Trabzon gibi şehirlere kaçmakta bulurlar. İznik’teki kol, 1261’de harabe haline gelen İstanbul’u Haçlılardan geri almayı başaracaktır. Şehir, Doğu Roma egemenliğinde kaldığı sonraki yıllarda yaralarını sarmakla meşgul olur. Bu süreç içinde doğuda beliren yeni bir güç yani Osmanlılar, Yıldırım Bayezid devrinden başlayarak çeşitli vesilelerle şehri muhasara altına alırlarsa da türlü nedenlerle başarılı olamazlar.

Ancak 1453 yılının Nisan ayında genç Osmanlı padişah Fatih Sultan Mehmed’in başlattığı son muhasara 29 Mayıs 1453’de başarı ile sonlandı. Şehri fetheden II. Mehmed tarihsel mirasını, stratejik konumunu, ekonomik değerini takdir ettiği bu şehri kendisine yeni payitaht edindi. Sonrasında ise İstanbul, Konstantin ve Justinyanus devrini aratmayan yoğun bir imar faaliyetine sahne oldu. Sultanın devraldığı bu kent, harap olmuş haldeydi. Hatta padişah Bizans devrinden kalma sarayların oturulamayacak durumda olmasından dolayı  kendisi için bir saray yaptırmaya girişti Bugünkü İstanbul Üniversitesi merkez kampüsüyle Bayezid Camii’nin bulunduğu alan üzerinde kurulan bu saray, sonradan Topkapı Sarayı’nın devreye girmesiyle beraber Eski Saray olarak adlandırıldı.İstanbul’un fethi, Fatih Sultan Mehmed öncülüğünde 29 Mayıs 1453, Salı günü gerçekleşmiştir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar