• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 510 Görüntülenme

İstismar hakkında kaygılanmak

İstismar hakkında kaygılanmak

İstismar hakkında kaygılanmak..

Çocuklara fiziksel veya cinsel tacizde bulunulması eskiden aklın alamadığı bir düşünceyken günümüzde medya yoluyla oldukça iyi tanıtılması nedeniyle ülke çapında, ailelerin başlıca kabusu halini almıştır. Bu tür tacize nispeten az rastlanmakla beraber meydana gelmesi halinde gerek çocuk gerekse ebeveyn açısından sarsıcı olabilir. Belirli kurallar çerçevesinde çocuğunuzun sokakta, okulda ya da herhangi bir ortamda emin ellerde olduğunu fikrini verebilir fakat bundan o kadar da emin olmayın. Aşağıda çocukları bu tür tacizlere karşı korumayı amaçlayan bazı önlemler yer almaktadır: 

Çocuğun cinsel istismarına karşı ebeveynlere öneriler

Çocuğunuza tüm sevginizi verin, ona şefkat ve özen gösterin. Tacize uğrayan çocukların büyük çoğunluğu -ya da tacize ses çıkarmadan katlanan çocukların çoğunluğu -evlerinde yeterince sevgi görmeyen çocuklardır. Sevildiğini bilen çocukta özgüven duygusu gelişmiştir ve duygusal yönden aç değildir; duygusal boşluk hasta ruhlu insanların çocuklara yaklaşımlarını kolaylaştırır.

İstismar hakkında kaygılanmak

İstismar hakkında kaygılanmak

Çocuğunuza edep yerlerini saklı tutmayı öğretin. Çocuk için tuvalet eğitimi öğrenilmesine ayrılan süre, genital organlara duyulan ilginin en fazla arttığı zamandır-hem kendisininkine  hem de başkasınınkilere. Bu süreyi çocuğunuzu, bedenine sahip çıkma konusunda eğiterek değerlendirin ve ona vücudunun özel yerlerine kendisi istemedikçe hiç kimsenin dokunamayacağını, kendi vücudunu sadece kendinin kontrol edebileceğini belirtin. Anne  veya bakıcı banyo sırasında çocuğun genital organlarını yıkamak isteyebilirler ya da doktor ve hemşireler muayene sırasında onlara dokunmak zorunda kalabilirler, fakat kimse bunu çocuğun iznini almadan yapamaz. Çocukların, genital organlarına dokunmanın kendilerine zevk verdiğini keşfetmeleri, ‘zararsız dokunuş’la ‘zararlı dokunuş’u ayırt edebilmelerini güçleştirebilir. Çocuğunuzun genital organlarını keşfetmesinin cinsel tacize sebep olabileceği düşüncesini kafanızdan atın; kendine dokunmanın kötü bir şey olduğunu düşünen çocukların, kendine dokunmanın iyi fakat kişiye özel olduğunu düşünen çocuklara kıyasla bir tecavüze kurban gitme ihtimalleri daha yüksektir. 

Çocuğunuzla, kendisini incitecek ya da  kendisini kötü hissetmesine sebep olan bir şey olduğunda hemen gelip size anlatmasını söyleyin. Bu tip şikayetleri, mantıksız veya imkansız görünse bile, araştırmayı ihmal etmeyin. 

İstismar hakkında kaygılanmak

Otoriter bir disiplin uygulamaktan sakının. Otoriter ebeveynler tarafından sıkı denetim altına alınan çocuklar -sormadan itaat etmeyi öğrenmiş olanlar- karşı çıkmaksızın bir başkasının cinsel veya fiziksel istismarına bugün eğmeye yatkındırlar. Çocuklara, kendilerini hakkında düşünüp karar almak konusunda fırsatlar vermek, onların böyle durumlarda çekinmeden kendilerini ifade edebilmelerini sağlar.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar