• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 497 Görüntülenme

İşyerinde nasıl oturmalıyız?

İşyerinde nasıl oturmalıyız?

İşyerinde Nasıl Oturmalıyız?

Günün büyük çoğunluğunu işyerinde masa başında geçirenlerin ortak sorunları göz hastalıkları veya ortopedik rahatsızlıklardır. Doğru oturma şekli ile zamanında mola verme sorunların temel çözümü olmaktadır. Mesela mola verildiğinde spor ve fiziksel aktivite yapılabilir. Düzenli uyku ve dinlenme ihmal edilmemelidir. Ergonomik ofis dizaynları kullanmak, iş yaşantısı dışında psikolojik deşarj sağlayan hobilere zaman ayırmak da önemlidir.

İşyerinde Nasıl Oturmalıyız?

Bunun yanı sıra ofiste masa yüksekliği 65-70 cm olmalı, yüksekliği ayarlanabilir, hareketli, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk kullanılmalı, sandalye açısı 110 derece ve bel yastık destekli olmalıdır. Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalı, dik oturulmalıdır. Ayaklar yere dümdüz durmalı ya da bir ayak desteği üzerine konmalıdır. Baş dik olmalıdır. Monitör göz hizasının biraz altında ve tam karşınızda bulunmalıdır.Örneğin mola verildiğinde spor ve fiziksel aktivite yapılabilir. Düzenli uyku ve dinlenme ihmal edilmemelidir. Ergonomik ofis dizaynları kullanmak, iş yaşantısı dışında psikolojik deşarj sağlayan hobilere zaman ayırmak da önemlidir.

İşyerinde nasıl oturmalıyız?

İş yerinde nasıl oturmalıyız?

Kollar klavye için masaya uzatıldığında masaya değmeden 90 derecelik bir açıda konumlanmalı yazı yazarken ve parmakları tuşlara dokunurken kasmamalı ve yavaşça dokunulmalıdır. Ayrıca ofiste masa yüksekliği 65-70 cm olmalıdı ve yüksekliği ayarlanabilir, hareketli, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk kullanılmalı, sandalye açısı 110 derece ve bel yastık destekli olmalıdır. Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalı, dik oturulmalıdır. Ayaklar yere dümdüz durmalı ya da bir ayak desteği üzerine konmalıdır. Baş dik olmalıdır. Monitör göz hizasının biraz altında ve tam karşınızda bulunmalıdır

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar