• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 756 Görüntülenme

İşyerinde Yaşanan Stres Eve Bulaşıyor

İşyerinde yaşanan stres ister istemez eşlerle birlikte evlere kadar giriyor, sofralara oturuyor. Gün boyunca iş yerinde tuttuğunuz, biriktirdiğiniz duygular eve gelince ailenizle olan ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Kadın ve erkeklerin stresi yaşama şekillerindeki farkı uzmanlar şöyle açıklıyor; işyerinde stres yaşayan erkekler genelde evde öfke patlamaları ile streslerini açığa vururken kadınlar eleştiri ve suçlama ile stresi leve getirebiliyorlar. Erkek ‘neyin var?’ sorusuna genelde bir sorunu olmadığını söyleyerek, ‘konuşmak istemiyorum’ diyerek cevap veriyor. Israrlar ise ancak öfkesini tetiklemeye yarıyor.

Kadınlar iş yerindeki stresi sözel olarak daha iyi ifade etseler bile stresle baş etme yöntemlerinde sık sık suçlamayı kullanıyorlar. Eşinin hiç bir şekilde işyerindeki stresle alakası olmasa bile Sonucu oraya bağlayabiliyor. Yada iş stresi; çocuklarının hatalarına gereğinden fazla odaklanmalarına, yanlış ebeveynlik tutumlarına da neden olabiliyor.

Eşlerin iş iş stresinin evde tırmanmasını engellemek, biraz da doğru tutum ve tavırlarla mümkündür. Stres yaşayan eşe nasıl davranılması gerektiği konusunda ise uzmanlar şu şekilde detaylandırıyor: işyerindeki problemi hakkında konuşmak istemeyen erkeğe ısrar etmek yerine sakinleşmesi için zaman tanımak gerekiyor. İşyerindeki sıkıntılarını anlatan kadına ise onu anlamaya çalıştığınızı hissettirmek, sakin ve iyi bir dinleyici olmak gerekiyor. Eşlerin evdeki görevleri birlikte paylaşmaları, stresli anlarında birbirlerine yardımı ve desteği arttırmaları da aralarındaki bağı kuvvetlendiriyor.

Eşler stresin kaynağını fark ettikten sonra bu stresi eve taşımamak konusunda hemfikir olmalıdırlar. İşi işte bırakmak sadece evde çalışmamak anlamına gelmiyor. İşteki duyguları da işte bırakmak gerekiyor. Eve gelirken rahatlatıcı aktiviteler yapmak, aile üyeleri ile güzel vakit geçirmeye odaklanmak, işe birkaç saat mola vermek hem kişiyi hem aile düzenini büyük ölçüde toparlıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar