• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 571 Görüntülenme

ithal muz mu? yerli muz mu?

ithal muz mu? yerli muz mu?

ithal muz mu? yerli muz mu?

Manav reyonlarında tezgahlarda gördüğümüz pırıl pırıl olan ve binlerce kilometre uzaklıktan gelen ithal muzların yerli muza göre raf ömrü daha uzundur. Ancak parlak değil diye almadığımız benekli ya da fazla olgunlaşmış yerli muz, antioksidan etkisi ile kansere karşı daha koruyucu bir yapıdadır. Yani muz ne kadar benekli ise o kadar anti kanserojen-antioksidan madde içeriyor demektir.

İthal muz mu? yerli muz mu?Muz içerisinde en çok Potasyum, B1, B2, C, D, E, P vitaminleri ile fosfor, bakır, magnezyum ve demir bulunan oldukça besleyici ve lezzetli bir meyvedir. Çoğu hastalığın tedavisinde de kullanılan muz; taze olarak yenildiği gibi, bazı ikramların içerisinde, dondurmalarda ve muzlu süt olarak da tüketilebilir. Muz, midenin dostu olduğu gibi gastrit ve ülser rahatsızlığına da iyi geliyor. Uzmanlara göre vücudun ve beynin yorgunluğu muz sayesinde giderilir ve muz iyi bir enerji kaynağıdır.

 

ithal muz mu? yerli muz mu?

Muzun üzerinde bulunan siyahlıklar ne kadar çok ve koyu ise muzun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de bir o kadar artıyor. Yani muz ne kadar olgunlaşmışsa o denli anti-kanser özelliğe sahiptir. Üstünde siyahlıklar bulunan, sarı kabuklu bir muz, yeşil kabuklu muzdan sekiz kat daha güçlüdür.

ithal muz mu? yerli muz mu?

ithal muz mu? yerli muz mu?

Muz normalden fazla tüketildiği zaman bazı bünyelerde kabızlık, bazısında ise ishale neden olabilir. Şeker oranı yüksek olan muzun şeker hastaları tarafından da kontrollü yenmesi gerekir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar