• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1367 Görüntülenme

İyi bir çalışma ortamının faydaları

İnsanların iş hayatındaki başarıları, çalışma ortamının düzenine ve rahat olmasına bağlıdır. Çalışma ortamında rahatsız edici ses ve nesne olmaması, uygun s›caklık ve yeterli ışıkta olması insan verimini artıran özelliklerdendir. Çalışma ortamlarını kendi istekleri doğrultusunda düzenleyen insanlar, çalışmaktan büyük zevk duyarlar.

Bilgisayarda Çalışırken Çalışmaya Ara Vermenin Önemi

Özellikle bilgisayarla çalışan insanların belli bir süre sonra dikkatleri dağılır. Bunu önlemek için her bir saatlik çalışma diliminde 5-10 dakikalık molalar verilerek dikkat artırılabilir.

Ekran
Bilgisayar başında çalışan kesimin en çok şikayet ettiği konu, göz problemlerinin ortaya çıkmasıdr. Bu problemleri en aza indirmek için ekran uygun seviyede olmalıve ekran ışığı gözü yoracak seviyede olmamalıdır.

Koltuk
Kullandığımız koltuğun ortopedik olmasına ve yanlardan destekli olmasına dikkat etmeliyiz. Koltuğumuz bel ve boyun bölgemizi koruyacak ve ağrılara neden olmayacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

 Klavyeyi Yerleştirme
Klavye yerleşimi ve klavyenin bilekliğinin bulunması bilek ağrılarını en aza indiren faktörler arasındadır. Kullanıcı bilgisayar kullanırken bileklerinin bükülmemesine dikkat etmelidir

Yeterli Işık
Çalışılan ortamda kullanılan ışık miktarı ne çok fazla ne de çok düşük olmalıdır. Işığın çalışılan materyalleri yeterli şekilde aydınlatmasına ve göze direkt olarak gelmemesine dikkat edilmelidir.

Havalandırma
Sürekli çalışılan bir ortamda oksijen miktarı azalarak karbondioksit miktarı artar. Bu durum da çalışanların verimlerinin düşmesine ve performans kaybına neden olmaktadır. Bunu önlemek için çalışılan ortam belli zaman aralıklarında havalandırılmalı, ortamın oksijen miktarı artırılmalıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar