• 5 ay önce
 • 0 Yorum
 • 1861 Görüntülenme

İyi bir yaşam için 15 tavsiye

İyi bir yaşam için 15 tavsiye

iyi bir yaşam için 15 tavsiye

Hem fiziksel olarak hem de genel sağlığınız için erken uyuyup erken uyanmaya özen gösterin. Süper bir hafıza için yumurta sarısından kesinlikle vazgeçmeyin. Yumurta sarısı kolin ve B 12 vitamininin yani hafıza koruyucuların en iyi kaynağıdır. Sağlıklı ve düzenli çalışan bir metabolizma için özellikle öğleden sonra yiyeceğiniz bütün besinlerin miktarının az porsiyonlu olmasına da özen gösterin. Aşa

Daha İyi bir yaşam için 15 tavsiye

 1. Sigara kullanmayın. Nikotini azaltılmış olsa dahi sigara iyi yaşamda yer almayan hastalıklar için zemin hazırlayan kötü bir alışkanlık.
 2. Kırmızı eti ayda 1 kereden fazla yemeyin. Kırmızı et için kuzu etinin mümkün olduğunca az yağ içeren bölümlerine sofranızda öncelik verin.
 3. Her gün sofralarınızda baharat olarak taze zerdeçal kullanın. Toz olanını çorba, yoğurt ve kuru baklagiller üzerine serpiştirin. Taze olanını ise salatalara rendeleyin.
 4. Balık yemeye daha fazla zaman ayırın. Haftanın 4 günü somon veya sardalye sofralarınızda olsun. Kalp, beyin, böbrek ve kas sağlığı için bulunmaz ilaçtan daha etkili olduğunu hatırlayın.
 5. Alkol tüketmeyin. Bu kırmızı şarap dahi olsa. Onun yerine taze nar, üzüm suyu gibi hem kuersetin hem de resveratrol adlı sağlıklı bileşenleri daha fazla alarak kalbe giden damarlarınızın güçleneceğini unutmayın.
 6. Kuru meyveler yerine taze meyveler mutfağınızda bulunsun. Kuru meyveler kalorileri ve glisemik indeksleri yüksek kilo aldıran alternatilerdir. Taze meyveleri günün her vaktinde tüketin. İyi bir yaşam için 15 tavsiye.
 7. Her gün yürüyün. Seviyorsanız bisiklete binin. Günde 5000, 10.000 değil en az 20.000 adım atın. Eğer her anınızı aktif geçirirseniz yirmi bin adımı kolayca ulaşabileceğinize odaklanın.
 8. Ailenizle bolca vakit geçirin. Yemeklerinizi beraber yiyin. Sofraları beraber hazırlayın. Böylece aile fertleri ile daha iyi ilişkilerinizin gelişmesini sağlarsınız.
 9. Ana ve ara öğünlerden önce 2 küçük su bardağı su için. Öğün öncesi içilen su yediğiniz yiyeceklerin gaz, şişkinlik ve hazımsızlık yapmasını önleyecektir.
 10. Eğer iyi çiğneyerek yiyecekleri tüketirseniz yemek sonrasında hailemiş olarak kalkacağınızı her zaman hatırlayın.
 11. Akşam 7’den sonra değil ama yatmadan ortalama en az 3 saat önce genelde yeme ve içmeyi durdurun. Böylece kilo almaz, vücudunuza aşırı yüklenmeden uzaklaşırsınız.
 12. Yemeklerinizi tüketeceğiniz kadar hazırlayın. Yiyecek artığı, israfı yapmamayı ilke edinin. Açık büfe kahvaltılar ve tatillerden uzak durun.
 13. Diyet takviyesi altında zayılamak, güzelleşmek ve performans arttırmak için hiçbir destek almayın. Sadece özel durumlarda doktor ve diyetisyene danışarak doğru vitamin ve mineral kullanın.
 14. Fırsat buldukça mesela hafta sonları yaşadığınız şehirden ez az 2 saat uzak yerlerde zaman geçirin. Veya bir hobi edinin ve bunu geliştirin. Seyahat etmek, farklı bir dil öğrenmek veya dans gibi hobilerin yaşam sevincini arttırdığını unutmayın.
 15. Sağlığınız için erken uyuyup erken uyanmaya özen gösterin. İyi bir hafıza için yumurta sarısını günlük beslenmenizden eksik etmeyin. Yumurta sarısı kolin ve B 12 vitamininin yani hafıza koruyucuların süper kaynağıdır. Sağlıklı ve düzenli çalışan bir metabolizma için özellikle öğleden sonra yiyeceğiniz bütün besinlerin miktarının az porsiyonlu olmasına dikkat edin.
iyi bir yaşam için 15 tavsiye

İyi bir yaşam için 15 tavsiye

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar