• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 904 Görüntülenme

Kadınlarda idrar tutamama tedavisi

Yaşları 50 ila 64 arasındaki kadınların yüzde 30 ila 40\’ı idrar tutamama problemi yaşıyor, aynı yaştaki erkeklerde bu oran yüzde 5. Kadınlar üzerindeki bu aşırı etki, vajinal doğumun pelvik dokular üzerindeki tesiri ve iki cins arasındaki temel anatomik farklılıklardan kaynaklanıyor.
Östrojendeki azalma üretranın, yani mesanedeki idrarı boşaltan kanalın iç yüzeyinin incelmesine neden olabilir ya da katkıda bulunabilir. Yaşla birlikte çevresindeki pelvik kaslar da zayıflayabilir. Problemler arasında daha sık idrara çıkma ihtiyacı; mesaneniz dolu değilken bile ani idrara çıkma ihtiyacı; tuvalete gidene kadar idrarını tutamama; hapşırırken, öksürürken ya da gülerken idrar kaçırma ya da idrar yaparlen acı yer alabilir. Ağrılı idrara çıkma genellikle idrar yolları enfeksiyonunun sonucudur.

İdrar Tutamamanın Tedavisi

Mesane eğitimi idrar tutamama konusunda yardımcı olabilir. Bu, idrar boşaltma isteği duyduktan sonra beş dakika boyunca idrarı tutmayı ve her hafta bu süreyi beş dakika daha artırmayı gerektirir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen pelvik duvarı egzersizleri de etkilidir. Bu egzersiz, normalde idrar yaparken tutmakta kullanılan pelvik duvar kaslarının sürekli kasılıp gevşetilmesini kapsar. Kahve, çay ve alkol gibi diüretik içeceklerle narenciye suyu ve diğer mesane tahriş edicilerin kullanılmaması da yardımcı olabilir. Gerekirse bir ürojinekologa naklinizi isteyin. Ürojinekolog, kadınların karşı karşıya kaldığı idrar tutamama konusunda uzmandır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar