• 7 ay önce
  • 0 Yorum
  • 464 Görüntülenme

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler

Her kadın aile, iş ve özel yaşam içinde kendine zaman ayırmakta zorlanabilir. Bu hızlı yaşam içinde vücudunuzu dinlemek ve semptomlara dikkat etmek büyük önem taşıyor. Eğer bu belirtilerden bazılarına sahipseniz, durumu göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler

Kadınların dikkat etmesi gereken belirti

NEFES DARLIĞI

Listemizin ilk sırasında yer alan bu madde, gün içinde her an dikkat edebileceğiniz bir nokta. Nefes darlığı, çoğu zaman gizli bir kalp rahatsızlığıyla ilişkili olabiliyor ama genelde bunun geçeceği düşünülerek insanlar tarafından göz ardı ediliyor. Her gün yaptığınız herhangi bir aktivite sırasında (merdiven çıkmak, alışverişten dönmek veya araç kullanmak) daha önceki günlere oranla nefes darlığı yaşadığınızı hissediyorsanız, hatta göğsünüzde ağrı veya baskı hissederseniz, zaman geçirmeden doktora görünmeniz gereklidir.
HERHANGI BIR YERINIZDE UYUŞMA
Genel olarak kolunuzda, bacağınızda veya vücudunuzun herhangi noktasında, kademeli ya da aniden oluşan bir uyuşma hissediyorsanız, hemen doktora başvurmalısınız. Uyuşma, vücuttaki sinir hücrelerinin görevlerini yapamaması anlamına gelmektedir. Uyuşmanın nedeni sinir sıkışmasından kalp krizi belirtisine kadar değişkenlik gösterebilir. Kısacası uyuşma konusu, kesinlikle hafifle alınacak bir şey değildir.

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler

Kadınların dikkat etmesi gereken belirtilerDAYANILMAZ REGL AĞRISI
Bu konu biraz karmaşık. Ergenlik çağından itibaren her ay yaşamını felç eden regl dönemleri geçiren kadınlar yok değil. Üstelik bu konuyla ilgili birçok kez doktora gitmiş ve herhangi bir problem görülmemiş kişiler de olabilir. Burada sözümüz; aydan aya farklılık gösteren, giderek artan veya farklı tipte acı/ağrılar çeken kişilere. Burada en önemli nokta, elbette gözlem. Her ay regl döneminizde yaşadığınız acıya, ağrıya ve kasılmalara odaklanın. Farklı tipte veya farklı bir bölgede ağrı hissettiğiniz zaman, doktorunuza başvurun.
VAJINAL KANAMA
Çok eski bir söz vardır; “Kanın, vücudun dışına çıkması normal değildir.” Aslında çok basit mantık değil mi? Evet, her ne olursa olsun, kanınızın vücudunuzda kalması gerekmektedir ve eğer regl döneminiz dışında veya menopozdan sonra kanama yaşıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden jinekoloğunuza başvurmalısınız. Kanamanın birçok nedeni olabileceği için, kendiniz herhangi bir şekilde internetten gereksiz araştırmalara girip veya çevrenizden duyduklarınızla tanı koymaya çalışmayın ve testlerinizi yaptırın.
MEME BAŞI AKINTISI

Her ay düzenli göğüs kontrolünüze bir de cilt kontrolünüzü eklemeyi unutmayın. Bu şekilde ters giden bir şeyler olduğunda bunun hemen farkına varmanız mümkün olacak.

İşte geçmesini beklememeniz ve kulaktan dolma bilgilerle nedenini kendinizin belirlememesi gereken bir belirti. Göğüslerinizin şekli veya boyutlarındaki değişimlere ek olarak, herhangi bir akıntının meydana gelip gelmediğini de sürekli olarak kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu durum da, tahmin edeceğiniz üzere meme kanseri belirtisi olabilir.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar