• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 586 Görüntülenme

Kafa Nakli Yapılmalı mı, Yapılmamalı mı?

Kafa Nakli Yapılmalı mı, Yapılmamalı mı?

Kafa Nakli Yapılmalı mı?

Geçtiğimiz ay bir maymun üzerinde işlemin başarıyla sonuçlandığını ve maymunda herhangi bir nörolojik yaralanma olmadan operasyonun başarıyla gerçekleştiğini açıkladılar. Etik nedenlerden ötürü maymunun hayatına 20 saat sonra son verildiğini belirten Canavero insanlar üzerinde kafa nakli yapmaya hazır olduklarını iddia ediyor. Kafa Nakli işleminin yıl içinde maymunlar ve fareler üzerinde deneyeceğini belirten Ping-Ren, Canavero ile çalışmalara başladı.

Kafa nakli denildiğinde bir çoğumuzun aklına Frankenstein gelir. Mary Shelley’nin yazdığı film versiyonu daha çok bir korku romanı olarak bilinir. İşlediği tema bir tıp öğrencisinin ve onun kötü ruhlu asistanının ölmüş insanların vücut parçalarından oluşturdukları bir vücudu elektrik akımıyla canlandırmasıdır.
Kafa nakli işleminin ilk aşaması olan ve 36 saat sürmesi ön görülen operasyon, kafayı ve vücudu soğutmakla başlıyor. Sıcaklık nakil sırasında hücrelerin oksijen yetersizliğinden ölmesini engelleyecek şekilde ayarlanacak. Boyun ve omurilik kesilip hayati işlevi olan tüm damarlar tüplere bağlandıktan sonra kafa, vericinin vücuduna aktarılacak ve iki omuriliğin uçları birleştirilecek.

Araştırmalar insan vücudunun 12oC-15oC arasında ve kan akışı olmadan belli bir müddet canlı gösteriyor. Bu sıcaklıkta beyindeki metabolik etkinlik %10’un altına düşüyor. Kan akışının neredeyse durmaya yakın olması anlamına gelen bu aşama 45 dakika sürebiliyor. Canavero’ya göre bu süre nörolojik bir hasar olmadan, sinirleri birleştirmesine yetecek bir zaman dilimi.
Prosedür iki önemli ilkeye dayanıyor. Birincisi keskin bir ayırma işleminin gerçekleşmesi, ikincisi ise motor nöronların işleyişinde aksama olmaması.
İlk ilkeye göre keskin bir ayırma işleminin sağlanması çok önemli, çünkü yara alanının ve hücre hasarının en düşük seviyede tutulması gerekiyor. Bunun için, kullanılacak aletin omuriliğe zarar vermeden kesme işlemi yapabilecek, elmas ya da silikon nano-bıçaklar olması düşünülüyor.
İkinci ilkeye göre de bağlantı yapılacak yerdeki sinirsel bağlar çok karışık olduğu için birleştirici polimerler, örneğin PEG kullanılması düşünülüyor. Bu sayede sinirler ve kaslar daha kolay bağlanabilecek. Nakil operasyonu başarılı geçerse omuriliğin kendini iyileştirmesinin 12 ay kadar süreceği belirtiliyor.

Kafa Nakli Yapılmalı mı, Yapılmamalı mı?

Kafa nakli ile ilgili olumlu ve olumsuz pek çok görüş var. Kafa nakli yapılmasının ileri derecede kas ve sinir hastaları için çok avantaj sağlayacak bir operasyon olduğu şeklinde destekler gelirken, bazı bilim çevreleri “ölümden beter” durumlar olabileceğini açıkladı. İnsan sinir sistemi fazlasıyla karmaşık olduğu için kimyasal bağlantıların ameliyat edilecek ilk insan olan Spiridonov’un zihninde ne gibi farklılıklar yaratacağı bilinmiyor, dolayısıyla bu açıklamayı yapan bilim insanları operasyonu pek de desteklemiyor.

Kaynak: http://surgicalneurologyint.com/

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar