• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 833 Görüntülenme

Kahve içerek daha uzun yaşayın!

Kahvenin ömrü uzattığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar kahvenin ömrü uzattığını gösterdi. Araştırmalar sonucunda kahve içenlerin içmeyen kişilere oranla daha uzun yaşadığı belirlendi.

New England Journal of Medicine\’de yayınlanan araştırmaya göre kahvenin ölü riskini azalttığı sonucu ortaya çıktı. Uzun süreli bir araştırma olan bu araştırma 14 yıl boyunca 400 bin kişiyi aşkın yetişkin insan üzerinde yapıldı. Bunun sonucunda bu kapsamlı araştırmaya katılan kişiler arasında kahve içenlerin içmeyenlerden daha uzun yaşadığı görüldü.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre günde ortalama 4-5 fincan kahve içen kadınların ölüm riski yüzde 16, aynı miktarda kahve içen erkeklerin ölüm riskinin yüzde 12 oranında azalıyor.

Araştırmanın lideri olan Neal Freedman, bu araştırmanın 50 ila 71 yaşları arasında 402.260 yetişkinin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Ayrıca bu araştırmanın bugüne kadar yapılan en geniş analize işaret ettiğini belirtti. Araştırma süresince katılımcıların hastalıkları, yiyecek içecek alışkanlıkları ve eğer hayatları sona ererse bunun sebepleri takip edildi ve kahve içen kişilerin ölüm riskinin kahve içmeyen kişilere göre daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın sonuçlarına göre ölüm riskiyle en az karşılaşılan grup günde ortalama 4-5 kupa kahve tüketen erkek ve kadınlar!

Günde 1 kupa içen erkeklerin ölüm riski %6, iki veya üç kupa kahve içenlerin ölüm riski %10, dört veya beş kupa içenlerin ölüm riski ise %12 oranında azalıyor.

Günde 1 kupa kahve tüketen kadınların ölüm riski %5, iki veya üç kupa içenlerin ölüm riski %13, dört veya beş kupa içenlerin ölüm riski ise %16 oranında azalıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar