• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 643 Görüntülenme

Kalbe yararlı bir beslenme tarzınız olsun

Beslenmenize koyu renkli meyveler dahil çeşitli meyveleri; koyu yeşil renkli sebzeler dahil sebzeleri; tam tahıllı ekmekler (yüzde 100 tam tahıl) ibareli ürünler en iyisidir), tam tahıllı makarna, kahverengi pirinç, kepek ve mısır gibi tam tahılları; düşük yağlı ya da yağsız süt ürünlerini; balık, kabuklu yemiş, bakliyat (kuru baklagiller ve bezelye) ve doymuş yağ oranı düşük tavuk ve yağsız et gibi diğer protein kaynaklarını ekleyin.

Gözlemsel araştırmalardan elde edilen veriler günlük kalorilerinizin yüzde 25 ila 35\’ini yağdan aldığınız halde kalbiniz için yararlı bir beslenme tarzınız olabileceğini ileri sürüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var; Yağın büyük bölümü \’\’iyi yağlar\’\’ tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar olmalı. \’\’Kötü yağlar\’\’ yani doymuş ve trans yağlar, sadece makul miktarda tüketilmeli ya da hiç tüketilmemeli. Özellikle doymuş yağlar günlük aldığınız kalorinin en fazla yüzde 7\’siyle sınırlandırılmalı ve trans yağlardan da tamamen kaçınılmalıdır. Kötü yağları kısarak iyi yağ tüketmenizi artırmanın bir yolu mümlün oldukça tereyağı yerine kanola yağı, zeytinyağı veya diğer (hidrojene olmayan) yağları kullanmaktır.

Tuz ve diğer sodyum türlerinin tüketimini sınırlamak kan basıncınızı sağlıklı bir seviyede tutacaktır. Tuzu bol kullanmaktan ve konserve yiyecekler ve donmuş yemekler gibi hazır yemekler dahil olmak üzere diğer başlıca sodyum kaynaklarını çok kullanmaktan kaçının.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar