• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1044 Görüntülenme

Kaliteli uyku için ne yapmalı?

Nasıl iyi beslenmek ve egzersiz yapmak sağlığınız için gerekliyse iyi uyumak da o kadar önemli. Peki iyi bir uyku için ne yapmalısınız?

Bir hafta boyunca her zaman yattığınız saatten 15 dakika erken yatın.  Bir hafta sonra bu saati 15 dakika daha geri çekin. Bir ay içerisinde günde bir saat daha fazla uyumuş olacaksınız.

Uyku için yatak odanızı hazır hale getirin. Öncelikle normal oda sıcaklığını 3 derece kadar düşürün. Yatmadan önce mutlaka ışıkları söndürün ve karanlıkta uyuyun. Işık, vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlayan melatonin hormonunun salgılanmasını engeller.

Yatmadan önce televizyon, bilgisayar ve telefonu kapatın. Çünkü suni ışık beynin hipotalamus bölgesini oyalayarak beynin hala gündüz olduğunu düşünmesine sebep olur.

Eğer gece yarısı tuvalete kalkmanıza neden oluyorsa yatmadan önce sıvı tüketiminize dikkat edin. Özellikle alkol tüketmemeye özen gösterin. Çünkü alkollü içecekleri tükettikten sonra kendinizi uykulu hissetseniz bile birkaç saat sonra uyanmanıza yol açar.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar