• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 313 Görüntülenme

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Kalp hastalıkları genç yaşlarda başlıyor, ileri yaşlarda artarak kalp krizine neden oluyor. Bu nedenle kalbi korumaya genç yaşlarda başlanmalı. Nefes darlığı, çarpıntı, yorgunluk, halsizlik, baş ve ense ağrıları gibi şikayetlerinizde uzman bir dokktora başvurulmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de beklenen yaşam süresi geçmiş yıllarda ortalama 65 sene iken bu rakam günümüzde ortalama 76’ya yükselmiştir. Ancak memnuniyet verici bu gelişmeye rağmen dolaşım sistemi hastalıkları hala ölüm nedenleri arasında birinciliğini açık ara ile sürdürmektedir.
Türkiye’de her 100 kişiden 38’i dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Bunlar arasında ise birinciliği kalp hastalıkları almaktadır.

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Kalp sağlığı için yapılması gerekenler

Kalp hastalıkları için değiştirilemeyen risk faktörleri; yaş, cinsiyet ve kalıtımdır. Ancak bir de değiştirilebilir risk faktörleri vardır ki, bunların kontrol altına alınması bize bağlıdır. Bunlar sigara kullanımı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, fiziksel inaktivite (spor yapmama) ve aşırı kilodur. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde insanların %52’si aşırı kiloludur ve bu oran yıldan yıla artmaktadır. Sadece sigarayı bırakıp, diyetimize dikkat edip spor yaparak kalp krizine bağlı erken ölümlerin %80’i engellenebilmektedir.

 

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Herkes yaşına uygun olarak haftada en az 150 dakika (5 gün yarımşar saat) düzenli spor yapmalıdır.
Kilo kontrolü için bel çevresi ölçümü önemlidir. Bel çevresi erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm’yi aşmamalıdır.
Kilonuzun karesinin metre cinsinden boyunuza bölünmesiyle elde edilen beden kitle indeksi 18,5-25 arasında olmalıdır

Yağ olarak zeytinyağı veya soya yağı gibi doymamış yağlar kullanılmalıdır. Ev dışında yemek yeme (özellikle hamburger, pizza gibi fast food ağırlıklı yiyecekler) kısıtlanmalıdır.

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?Sağlıklı beslenme için tuz ve şeker tüketimi en aza indirilmeli, sebze ve meyveye ağırlık verilmeli, haftada en az iki kez balık tüketilmeli, tahıl ürünleri tercih edilmeli, derisi alınmış kümes hayvanları ve sert kabuklu yemişler aşırıya kaçmadan yenilmelidir.

E vitamini, B6 ve B12 vitaminleri, folik asit gibi destekleyici uygulamaların kalp hastalıklarını engellemede hiç bir faydasının olmadığı görülmüştür.

Kalp sağlığı için tavsiyeler

Öncelikle şeker hastalığı, kolesterol ve tansiyon yüksekliği olanlar bu hastalıklarla ilgili kontrol ve tedavilerini düzenli bir şekilde yaptırmalıdır. Spor esnasında ideal kalp hızı “220-yaş” formülüyle bulunan maksimum kalp hızı değerinin %50-85’i olarak hesaplanır.

Kadınların kalp hastalığından yaşamlarını yitirmeleri olasılığının erkeklerden daha fazla olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Özellikle hamileliklerinde şeker ve tansiyon problemi yaşayan kadınların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.Kalp sağlığı için ne yapılmalı?
Son yapılan çalışmalarda menopoz sonrası hormon kullanmanın kalp hastalığı riskini azaltmadığı gösterilmiştir.
Bunun tek istisnası rahim ameliyatı sonrası erken menopoz yaşamış olan kadınlardır ve bunlar doktorlarının önerisiyle bir süre hormon kullanabilirler.

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Kalp sağlığı için ne yapılmalı?

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar