• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 717 Görüntülenme

Kamer Genç Kimdir? Hayatı

Kamer Genç Kimdir Hayatı

Kamer Genç, İstanbul Silahtarağa’da amelelik yapan Ali Genç’in ilk çocuğu olarak 1940 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren çalışmaya büyük ilgi duyan Kamer Genç, 1960 yılında iş hayatına atıldı, başarılı eğitimden başlayıp danıştayın her kademesinde görev yaptı.Okurken Maliye Bakanlığı’nda da staj yaptı ve vergi kontrol memuru olarak Bingöl’e atandı.

Aslen Tunceli’li olan Genç, 1966’da girdiği Danıştay sınavını kazandı. Daha sonra Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini üstlendi. 12 Eylülde Danıştay’daki görevi son buldu.1981 yılında da Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne seçildi ardında da Başkanlık Divanı kâtip üyesi oldu. 1983’te ise çok partili dönemle birlikte Kamer Genç siyasete atıldı ve Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı oldu. Ancak Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edilmiştir. Bir dönem mali müşavirlik yaptı. Daha sonra dört dönem milletvekili seçildi. Birçok dönemlerde Mecliste Başkanvekilliği görevinde bulundu. 2002 yılında yapılan seçimlerde DYP’nin barajın altında kalması nedeniyle milletvekili seçilemedi. 2007 şeçimlerine tekrar bağımsız olarak katılıp milletvekili seçildi. Böylece eski partisi olan CHP’ye geri döndü.
Kamer Genç Kimdir HayatıBaşarılı bir politikacı olan adından sık sık söz ettiren  Kamer Genç birçok kez Türkiye gündemine düşmüştü. 1967 yılında Sevim Genç’le evlendi. Seçkin ve Seçil isimli biri kız diğeri erkek iki çocuk sahibi oldu.. İleri düzeyde Fransızca bilen Kamer Genç 22 Ocak 2016 tarihinde hayatını yitirdi. Uzun bir süredir kanser tedavisi gören Kamer Genç’in ölüm nedeni bu hastalık oldu.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar