• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1424 Görüntülenme

Kanın yapısı ve görevleri nelerdir

Kan hücreleri ve plazmadan meydana gelen kan doku, vücudu bir ağ gibi saran damarlar içerisinde dolaşır. Kan; vücutta taşıma, düzenleme, savunma ve koruma gibi önemli görevleri olan özel bir sıvıdır.

Taşıma görevi: Akciğerlerden aldığı oksijeni ve sindirim sonucu oluşan besin monomerlerini hücrelere, metabolik atıkları da böbrek, akciğer ve deri gibi boşaltım organlarına taşır. Kan ayrıca salgı bezleri tarafından üretilen hormonları hedef hücrelere götürür.

Düzenleme görevi: Kandaki elektrolitler ve plazma proteinleri ortamdaki pH değişimlerine karşı tampon olarak görev yapar, vücudun su dengesini düzenler. Ayrıca kanla taşınan hormonlar vücutta düzenleyici olarak görev yapar. Aynı zamanda kan vücut sıcaklığının sabit tutulmasını sağlar.

Savunma ve koruma görevi: Kan, vücuda giren zararlı maddeleri etkisiz hâle getirir. Bu durum kanda bulunan akyuvarlar ve antikorlar ile sağlanır. Ayrıca yaralanma durumunda pıhtılaşarak hem kanamayı durdurur hem de yara açıklığından mikropların girmesini engeller.
Yetişkin bir insanda ortalama 4-5 litre kan bulunur. Kanın % 55\’ini plazma, % 45\’ini ise kan hücreleri oluşturur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar