• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 431 Görüntülenme

Kaza geliyorum demeden…

Kaza geliyorum demeden...

Kaza geliyorum demeden…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri verilerinde yaşanan can kaybın ve ekonomik zararın büyüklüğünü ürkütücü rakamlarla her yıl ortaya koyuyor.

Trafik kazaları ve buna bağlı ölüm ve yaralanmalar ülkemizin maalesef kanayan yarası olmaya her sene devam ediyor. Trafikteki araç sayısının günden güne artması ve ulaşım ağlarının da yetersiz kalması gibi durumlar, insanların dikkatsiz araç kullanımlarıyla da birleşince ortaya çıkan sonuçları hepimiz biliyoruz. Kaza geliyorum demeden gerekli hassasiyeti göstermeli ve dikkat konusunda göz önünde bulundurulması gereken önlemleri almalıyız.

Konu hakkında gelinen son duruma dair Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, geçtiğimiz yılardaki verilerinde yaşanan can kaybının ve ekonomik zararın büyüklüğünü ürkütücü rakamlarla ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl meydana gelen 161,306 trafik kazasında 3,685 kişi hayatını kaybederken 274,829 kişi yaralandı.
Ölümlerin %37,2’si, yaralanmaların %66,7’si yerleşim yeri içinde gerçekleşirken; ölümlerin %62,8’i, yaralanmaların %33,3’ü yerleşim yerlerinin dışında oldu. Trafik kazalarının sebepleri incelendiğinde ise sürücü hatası, taşıt ve yol durumunun en başta gelen faktörler olduğu görülmektedir.

Kaza geliyorum demeden...

Kaza geliyorum demeden…

Bu kusurların %88,7’sinin sürücü, %9’unun yaya, %1’inin yol, %0,9’unun taşıt ve %0,4’ünün yolcu kaynaklı olduğu tespit edildi. Son olarak trafiğin gün içindeki zamanının da trafik yoğunluğunu ve sürücünün performansını etkileyerek trafik kazalarında rol oynadığı ortaya koyuldu. Sonuçlar; sürücülerin hem kendi hem de trafikteki diğer araçların güvenliğini sağlamak adına daha dikkatli ve bilinçli araç kullanımının gerekliliğini ortaya koyması bakımından oldukça önem taşıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar