• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 603 Görüntülenme

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji
Bir teknoloji üniversitesinde bilim adamları kelebek kanatlarındaki karmaşık geometrik yapının benzerini daha küçük ölçekte üretmeyi başardılar. Geliştirilen bu yöntem daha parlak ekranların geliştirilmesinde de kullanılabilir.
Kelebek kanatlarının üzerindeki giroid, birbirinin içine geçmiş kavisli yüzeylerden oluşan karmaşık bir yapı.Kelebeklerin kanatlarındaki olağanüstü güzellikteki parlak renkler, ışığın kanatların yüzeyindeki bu yapılarla etkileşmesi sonucu ortaya çıkıyor. Giroid ışıkla etkileştiğinde, kendine özgü üç boyutlu yapısı nedeniyle, sadece belirli dalga boyundaki ışınlar yüzeyinden yansıyor. Bu durum kelebek kanatlarının yapısındaki pigmentlerden (renk verici kimyasal maddeler) farklı renkte görünmesine neden oluyor.

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji

Geçmişte de bu yapının yapay olarak üretilmesi için farklı yöntemler kullanılmıştı. Fakat bu araştırmalar sonucu geliştirilen giroid yapılarının boyutu doğal olanlarınkinden daha büyüktü. Sonuçları Science Advances dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları kullandıkları yöntem sayesinde doğal örneklerinde olduğu şekilde (100 nanometre) nano ölçekte giroid yapıları üretmeyi başardı. Bu yöntem daha parlak ekranların geliştirilmesinde kullanılabilir. Kelebek kanatlarının üzerindeki giroid, birbirinin içine geçmiş kavisli yüzeylerden oluşan karmaşık bir şekil.Kelebeklerin kanatlarındaki  bu olağanüstü güzellikteki parlak renkler, ışığın kanatların yüzeyinde etkileşme sonucu ortaya çıkıyor. Giroid ışıkla etkileştiğinde, kendine özgü üç boyutlu yapısı nedeniyle, sadece belirli dalga boyundaki ışınlar yüzeyinden yansıyor. İşte bu durum kelebek kanatlarının yapısındaki pigmentlerden (renk verici kimyasal maddeler) farklı renkte görünmesine neden oluyor.

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji

Kelebek kanatlarından ilham alan teknoloji

Araştırmacılar üç boyutlu, karmaşık ve küçük yapıların hasar görme ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak geliştirdikleri yeni yöntem sayesinde hem mekanik dayanıklılığı yüksek hem de 100 nanometreden daha küçük boyutlarda giroid yapıları üretmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar