• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 934 Görüntülenme

Kemoterapi Saç Dökülmesi Engelleme

Kemoterapi Saç Dökülmesi Engelleme

Kemoterapinin en çok görülen yan etkilerinden biri ‘saç dökülmesi’dir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayladığı yeni bir cihaz artık bu durumun engelleyecek.DigniCap adı verilen silikon başlık hastanın başını soğutarak saç köklerinin kanser ilaçlarından bir zarar görmesini engelliyor. DigniCap bilgisayar tarafından kontrol ediliyor ve kemoterapi esnasında hastanın başına içinde soğuk sıvı dolaşan bu başlık takılıyor. FDA bu başlığın sadece meme kanseri hastalarında kullanılmasına izin verdi. Çünkü başlığın klinik denemeleri sadece meme kanseri hastalarında yapıldı.

FDA’nın Radyolojik Sağlık ve cihazlar merkezi, cihaz değerlendirme ofisi müdürü Doktor William Maisel bu cihazın meme kanseri hastalarında kemoterapi nedeniyle saç dökülmesini en azı indirdiğini söylüyor. DigniCap kafa derisindeki kaldırmalarını sıkıştırıyor ve böylece kemoterapi sırasında hastaya verilen ilacın saç köklerine sızmasını engelliyor. İsveç kökenli bu yöntem Avusturalya, yeni Zelanda ve birkaç Avrupa ülkesinde de kullanılıyor. ABD’deki klinik denemelerde bu yöntem meme kanserinin erken aşamasındaki 10 hastadan yedisinin saçlarının %50 sinin dökülmesini önledi. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan yöntem kafa derisinde metastaza yol açabileceği endişesiyle katı tümör kanserlerinde kullanılıyor. DigniCap’ın her kemoterapi için maliyeti 400-500 $. Cihaz yaygın olarak kullanılmaya başladığında kemoterapi merkezlerinin Üretici firmadan cihazı kirayabileceği ve bunun da fiyatı konusunda belirleyici olacağını düşünülüyor.

Kemoterapi Saç Dökülmesi EngellemeKemoterapi Nedeniyle Saç Dökülmesine Çözüm

Kemoterapi sırasında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak saç dökülmesi görülüyor. Saç dökülmesi genellikle tedaviye bağlı olmakla beraber ikinci Kemoterapi sonrasında başlıyor. Bu dökülme süreci hastalığın toplumda anlaşılması sebbeiyle hasta tarafından moral bozucudur. Ancak bu yöntemle bu durum engellenecek ve hastalara büyük moral sağlayacak

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar