• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 400 Görüntülenme

Kendi kendine giden otolar

Kendi kendine giden otolar

Kendi kendine giden otolar…

Kendi kendine giden bir otomobilde keyif yapma rüyası yıllardan beri var. Fakat haritalama ve algılayıcılar konusundaki büyük ilerleme sayesinde bu düş de gerçekleşiyor. Otomobil sürmek kadar belirsizliklerle dolu bir durumda, en fazla güvenlik için bir insanın dikkatine ve tepkilerine sahip olmak gerektiğini düşünebilirsiniz. Yoldaki diğer sürücülerin ne yapacağı belli olmaz ve bilgisayar tarafından sürülen bir otomobilin her durumu başarıyla yorumlamasını beklemeyiz. Fakat kendi kendine giden otomobiller daha şimdiden ne kadar becerikli olduklarını ispatlıyorlar.

Google’ın ABD’de yollarda test etmekte olduğu kendi kendine giden bir otomobil projesi var. İngiltere’de ise Oxford Üniversitesi’nden bir ekibin geliştirdiği sürücüsüz otomobil 2013’te test edildi. Daha küçük ölçekli olsa da, Heathrow Havaalanı’nın 5. Terminalinde bilgisayar kontrolündeki “pod”ların yolcuları taşıdığı bir otomatik araba sistemi var. Benzer bir taşıma sisteminin İngiltere’nin Milton Keynes bölgesine de kurulması ve 100 adede kadar özerk aracın yolcuları tren istasyonuyla alışveriş alanları arasında taşıması bekleniyor.

Kendi kendine giden otolar

Yol levhası tanıma, şerit dışına çıktığınızda uyarı, seyir kontrolü, yardımlı acil frenleme ve otomatik park gibi teknolojiler sayesinde temeller atıldı bile. Bu mevcut teknolojiler radar, lazer ve kamera kullanıyor. Aynı teknolojiler daha basit formlarda olmakla birlikte, çok yakın gelecekte özerk otomobilleri mümkün kılacak. Örneğin Nissan ve Volvo, 2020’den önce piyasaya özerk otomobil sürmeyi hedefliyor.

Özerk araçların son donanımının ne olacağı belirsiz. Google’ın araçları LIDAR sayesinde lazerle görüntüleme yapıyor, gönderdikleri ışığın dönüşünden etrafın bir  3B haritasını çıkarıyor. Aracın üstündeki 64 lazerli birim dakikada 600 devirle dönerek çevreden kesintisiz bir bilgi sağlıyor, bunu da daha büyük ölçekli harita verisiyle birleştiriyor. Bu yaklaşım hem kapsamlı hem de güvenli; ama el yakıyor. Sırf LIDAR sistemi 70.000 dolar ediyor ve otomobilin toplam fiyatı 150.000 doları buluyor.

Kendi kendine giden otolar

Kendi kendine giden otolar

Oxford’lu ekip ise daha düşük maliyetli bir yaklaşımı seçmiş ve kameralarla daha kısıtlı sayıda lazerle takip işlemini birleştirmiş. Google’ın düzeneği kadar kapsamlı olmasa da daha önceden öğrenilmiş rotalarda otomobilin kendi başına gitmesine izin veriyor. İlk birkaç seferde arabayı sizin sürmeniz gerekiyor. Düşlerden fırlama bir tam otomatik araç olmasa da, ekip bu sistemin yaklaşık 150 dolara mal olacağını ve kendi kendine giden otoların önündeki psikolojik bariyerleri yıkmada rol oynayacağını düşünüyor.

Tüm vakalarda en önemli faktörlerden biri, otomobilin algılayıcılarının sürekli yarattığı büyük hacimli değişken veriyi yorumlayabilecek düşük maliyetli yonga araştırmalarının devam ettirilmesi.
Bu otomobillerin 2020’den önce piyasaya sürülmesi hayal değil. Teknoloji şu an mevcut.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar