• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 732 Görüntülenme

Kimyasal Madde Tüketiminin Denetlenmesi

Yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan kimyasal maddelerin çocuklar için oluşturduğu riskler anne babaları endişelendirse de bu endişenin yerinde olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Yiyeceklerde bulunan kimyasal maddelerin etkilerini, mikroorganizmaların etkilerini bildiğimiz kadar net bilmemekteyiz. Çünkü öğlen yemeğimizde bulunan bir bakteri bizi akşama kadar hasta edebilirken, kimyasal maddelerin etkileri yıllar hatta on yıllar boyunca sessiz kalabilmektedir.
Çocuklar erişkinlere kıyasla beden ağırlığına göre daha fazla yiyecek aldıklarından (yarım kilo başına 18 kat daha fazla elma suyu gibi), tehlikeli olabilecek maddeleri vücutlarında uzaklaştırma hızları daha yavaş olduğu için, bağışıklık sistemleri iyi gelişmediğinden ve hala büyümekte olup, önlerinde zararlı maddelerin zarar verebileceği uzun yıllar bulunduğundan, bu maddelere de daha duyarlı oldukları söylenmektedir. Böyle bir zararın doğrudan maruz kalmayla mı yoksa başka şekilde mi olduğu henüz bilimsel olarak bilinmemektedir.

1980’lerde Amerika’da elmaların yarattığı panikten sonra pek çok anne baba doğanın nimetlerini çocuklarına sunmanın güvenli olup olmadığını sorgulamaya başlamıştır. Daha sonra uzmanlar sebze ve meyve yedirmenin zararlı kimyasal madde etkilerine karşı koruyucu olduğunu açıklamışlardır.
Panik yapmak akıllıca olmasa da aşadaki önlemlerin alınması uygundur:

Aşağıdaki önerileri uygulayarak riskleri azaltabilirsiniz…

Paranız yettiğinde ve imkan olduğunda doğal organik ürünleri satın alın. Etiketin üzerinde “organik” yazdığında bu her zaman kimyasal gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmadığı anlamına gelmektedir. 1995’ten başlamak üzere federal yasa ile bu etiketlerin kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yasaya göre “organik” olarak tanımlanan tüm ürünlerin en az %95 oranında organik madde içermesi şartı aranmaktadır. %50 ile %94 arasında organik madde içeren ürünlerin etiketinde örneğin “organik buğdaydan üretilmiştir” diye yazılmalıdır. %50’den daha düşük oranlarda organik madde içerenler içinse tüm organik içerik etikette belirtilmelidir. “Tamamıyla doğal” ibaresi “organik” anlamına gelmez. Hatta sağlıklı anlamına da gelmez. Bazı ürünlerin üzerinde üretildiği yerde geleneksel tarımdan organik tarıma geçiş yapıldığı da ayrıca belirtilmektedir. Bu durumda ürünün sağlanmasında kimyasal madde  kullanılmışsa da belgelendirme için gereken en az 3 yıllık süre koşulu karşılanmamış demektir. Özellikle bu ürünlerin satın alınması üretim koşullarını organik koşullarla değiştiren çiftçilere yardım sağlayabilir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar