• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 614 Görüntülenme

Kış aylarında cilt bakımı

Kış aylarında cilt bakımı

Kış aylarında cilt bakımı

Yazın olduğu kadar kışın da cildimizi korumamız gerekiyor. Özellikle kar; yansıtıcı özelliğinden dolayı güneşin yaşlandırıcı etkisine göre iki kat daha fazla cilde zarar vermektedir. Her cilt tipinin ihtiyacı olan üç temel şey vardır. 

Kış aylarında cilt bakımı

Kış aylarında cilt bakımıTemizleme:   Her ne olursa olsun her cilt tipinin temizliğe ihtiyacı vardır. Temiz olmayan bir cildin üzerine ne kullanırsanız kullanın cildinize zarar verirsiniz. Genellikle cilt temizliği su ve sabun kullanılarak yapılmaktadır. Özellikle problemli ciltlerde daha büyük sorunlara yol açabiliyor. O nedenle özellikle deterjan ve sabun içermeyen cilt tipine uygun temizleyiciler seçilmeli ve piyasada bulunan dermokozmetik ürünler tercih edilmelidir.

Kış aylarında cilt bakımıNemlendirme: Her cilt tipinin en önemli ihtiyacı hücrenin nem ihtiyacını karşılamaktır. Yanlış bilinen uygulamalardan birisi de yağlı ciltlerde nemlendirici kullanılmamasıdır. Nemini yitirmiş yağlı ciltte yağlanmayı artırırsınız. Kuru cildi de doğru nemlendirmezseniz bir çok cilt hastalığıyla karşı karşıya kalmanız mümkün. Nemlendiricilerde tercih mutlaka derinin içine nüfuz edebilen dermokozmetik ürünler olmalıdır. 

Kış aylarında cilt bakımı

Kış aylarında cilt bakımı

Koruma: En sık hata yaptığımız bir konu bu aslında. Kışın özellikle güneş koruyucuları hepimiz kullanmayı bırakıyoruz. Cilt yaşlanması ve leke aslında bu dönemde yani cilt korumasız olduğu için en hızlı ilerlemeyi sağlıyor. Kış güneşinin rüzgâr ve karla beraber yaşlandırıcı etkisi katlanarak devam ediyor. Bu dönemde mutlaka cilt tipine uygun tercihen fiziksel koruyucular, SPF içeren mineral Makyaj ürünleri ya da SPF içeren dermokozmetik ürünler kullanılmalıdır. Bu konu hakkında kozmetik mağazalarından ya da eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar