• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 727 Görüntülenme

Kış yorgunluğu nasıl atılır?

Kış yorgunluğu ile henüz tanışmamış olmanız hiç tanışmayacağınız anlamına gelmez. Çünkü artık gönlünüzce giyinip kendinizi dışarı atamayacaksınız, güne güneşin sıcacık ışıklarıyla uyanamayacaksınız, elinizde en sevdiğiniz içecek ile havuzun ya da denizin zevkini çıkaramayacaksınız. Bunların yerine az güneş ışığı, kalın kıyafetler, puslu bir hava ile baş etmeye çalışacaksınız. Durum böyle olunca kendinizi daha yorgun ve halsiz hissetmeye başlayacaksınız. İşti bunun adına kış yorgunluğu diyoruz.

Kış yorgunluğunu atmanın en güzel yollarından bir tanesi egzersiz yapmaya vakit ayırmanızdır. Havaya inat üzerinizi giyinin ve kendinizi iyi hissedene kadar yürüyün. Bu sayede azalan mutluluk hormonlarınız yeniden salgılanmaya başlayacaktır. Ayrıca unutmayın ki serin bir havada yapılan egzersizler daha çok kalori yakmanızı sağlar.

Uyku düzeni sağlayın. Kaliteli bir uyku gibisi yoktur. Bölünmeyen ve düzenli bir uyku bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Ayrıca unutmayın ki yaşlanmayı geciktirici gençlik hormonu sadece uykuda salgılanmaktadır. Uyumadan en az iki saat önce bir şeyler yiyip içmeyi bırakın ve en geç saat 11’de yatağınızda olun. Uyumak için karanlık bir ortam sağlayın ve elektronik eşyalarınızı odanızın dışında bırakın.

Kendinizi mutsuz hissetmeye başladığınız anlarda hemen bir sıcak çikolata için ya da bitter çikolata deponuzdan bir kaç parça yürütün. Böylece mutluluk hormonu salgılamaya başlayacaksınız.

Beslenmenize hak ettiği özeni gösterin. Sizi ayakta tutacak ve zinde olmanızı sağlayacak şekilde beslenin. Aperatif yerine özenle hazırlanmış sofralar tercih edin. Bütün bu söylediklerimize dikkat ederseniz kış yorgunluğu kapınızı çalmadan gediği gibi gidecektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar