• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 805 Görüntülenme

Kışın en lezzetli keyfi: Kestane kebap

Çok faydalı bir besin kestane… İçeriğinde, başta nişasta olmak üzere çeşitli mineraller ve B grubu vitaminleri barındırır. Ancak 100 gramında kalori miktarı 160. 34 gram karbonhidrat, 3.2 gram protein, 1.8 gram yağ ve 8-10 gram lif içeriyor. Ünlü dahiliye uzmanı Prof. Doktor Osman Müftüoğlu, kestane hakkında bizleri şöyle uyarıyor…

\’\’Kestaneyi abartmadan tüketmekte fayda var. Özellikle de kilo sorununuz varsa dikkatli olmanız gerekmektedir. Bazı şeyler eski tadını koruyor. “Kestane kebap-kış ilişkisi” de bunlardan biri. Akşam karanlığında işten eve dönerken sokaklarda burnumuza çalınan enfes kestane kebap kokuları hepimize hala soğuk kış gecelerini hatırlatmaya devam ediyor.

Kestaneyi herkesler sever, kebabı, haşlaması fark etmez, çoğu kişi bayılır bu lezzete. Ancak beslenme ve diyet uzmanlarının bu yöndeki görüşü, bu  yiyeceğin kalori içeriği yönünden pek de masum olmadığı yönündedir. Bir porsiyon yani 100 gram kestaneye ancak “bir ara öğün” desteği olarak, o da sık sık olmaması şartıyla izin veriliyor.

3 KESTANE = 1 DİLİM EKMEK!..

Bir elma, bir portakal, üç adet kestane, bir avuç da patlamış mısır ile diziyi ya da filmi tamamlayan biri yaklaşık 350 kaloriyi de midesine indirmiş oluyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde, çoğunluğu yüksek glisemik indeksli besinlerden oluşan bu yoğun çalışma ertesi gün yol-su-elektrik olarak değil de yağ fazlası-sorun-endişe olarak geri dönüyor.”

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar