• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 630 Görüntülenme

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

Kara kış, tekrar tüm soğuğuyla kapımızda.. Vücudumuzu her daim zinde ve dinç tutmak ise göründüğü kadar zor değil. Bunun için sağlıklı besinler yiyin ve sağlıklı yaşayın. Kışı hasta olmadan atlatın ve baharı gülümseyerek karşılayın. Direnç kazanmış bir vücut güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek ve antioksidan özelliğe sahip besinlere yönelin. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin, balık, balık yağı, fındık ve ceviz ile zeytinyağı bağışıklık sistemini olumlu etkileyen besinlerdendir

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?Hastalıklara karşı vücudumuzu adeta bir zırh gibi koruyan yoğurt ve kefir tüketimine ağırlık verin. Her ikisi de vücuda alınan vitaminlerin emilimini arttırarak hastalıklara karşı bünyenizi kuvvetlendirecektir.

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

 

Kivi, besin değeri bakımından en zengin meyvedir. C vitamini yönünden oldukça zengin olan kivi ayrıca E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir. Vitamin deposu olan kivi tüketimini arttırarak soğuk havanın olumsuz etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Kışın sıklıkla yiyebileceğiniz C vitamini içeren meyve ve sebzeler hasta olmamak hususunda size yardımcı olur. Karnabahar, maydanoz, biber, tere, roka, ıspanak gibi besinler bol miktarda C vitamini içeriyor ve bu yüyecekler savunma sistemini güçlendirir

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?Kimilerinin kokusundan ötürü uzak durduğu soğan ve sarımsak kışın daha sık tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Çünkü sarımsak, antimikrobiyal özelliğinden ötürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Soğanın da içinde bulunan allisin ve sülfür aynı sarımsaktaki gibi bağışıklık sistemini desteker.

Vücudumuza doğal bir enerji takviyesi yapan bal aynı zamanda soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlara karşı doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

Kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz?

Soğuk havalarda daha çok unlu gıda ürünlerine rağbet artıyor. Bu nedenle kabızlık problemi daha sık bir şekilde rastlanılan hastalıklardandır. Bunun önüne geçebilmek için hamur işi ürünlerden uzaklaşmak ve haftada en az 2 ya da 3 defa yapısında lif içeren kuru baklagil ve salata çeşitleri gibi yiyeceklerin yenilmesi gerekmektedir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar