• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 575 Görüntülenme

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

Hasta olduğunuzda kendinizi nasıl hissedersiniz? Vücudunuzda ne gibi değişiklikler olur? Peki, hasta olmamak için ne gibi önlemler almanız gerektiğini biliyor musunuz? Vücudunuz zayıf düştüğünde dışarıda bulunan mikroplar, bu zayıf halinizden yararlanmak isteyebilir. Önümüz kış olmasından dolayı hastalıklara karşı da hazırlıklı olmamız gerekir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için bağışıklığımızı ve vücut direncimizi güçlendirme­liyiz. Bunun için bazı bitkileri ve yöntemleri kullanarak kış aylarını, hatta bütün seneyi daha rahat ve dirençli geçi­rebiliriz.

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

Öksürük için;

En iyi öksürük ilacı sudur. Öksürük için bol bol ılık su içilmenizi tavsiye ederim. Bunun yanında grip olunduğunda da bol bol su içilmelidir. Kaynamış süte karabi­ber ve bal katılarak içildiğinde hem boğaz ağrısını, hem de öksürüğü çok ciddi bir şekilde azaltabiliriz. Keçiboynuzu pek­mezi de çok iyi bir öksürük kesicidir.

Karanfil

Karanfil bağışıklık güçlendirmede çok etkili bir bitkidir. Her gün demlediğimiz çayın içerisine katacağımız 3-4 adet karanfil bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Aynı zamanda her gün bir tane karanfili ağ­zımızda şeker gibi emdiğimizde grip olmama şansımızı arttırabiliriz. Yapılan bazı çalışmalar karanfilin bazı an­tibiyotiklerin etkisini arttırdığını da göstermektedir. Aynı zamanda eczaneden alabileceğimiz karanfilin yağını uçuk çık­tığında üzerine sürebili­riz. Uçuk virüslerinde de etkilidir.

Propolis

Antienflamatuar yani yara iyi edici etkisi olan propolisin vü­cut direncini arttırmada da çok etkili bir ajan ol­duğunu söyleyebiliriz. Her gün belli bir mik­tar alacağımız propo­lis, bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluğu alır ve hastalıkların iyi­leşmesini hızlandırır.

C vitamini

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

Kışın hastalıklara karşı direncinizi arttırın

C vitaminin vücut direncinde ne kadar etkili oldu­ğunu hepimiz biliriz. Günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamak için narenciye meyveler, yeşil biber, kuş­burnu, limon, kivi ve yeşil çay tüketebiliriz. Kuşburnu, greyfurt ve kivi C vitamini bakımından oldukça zen­gindir. Hem grip olmayı önleyebilir ya da yakalanıldı­ğında hastalığın kolay atlatılmasını sağlarlar. Greyfurt suyunun ilaçlarla etkileşime girdiği unutulmamalıdır.

Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan etkili bileşenlerin an­tibiyotik etkisi olduğunu biliyoruz. Her gün ağızda çiğneyerek yenilen bir diş sarımsakla vücut direnci­mizi çok iyi arttırabiliriz. Ancak kokudan dolayı bu pek mümkün olmazsa bol bol yemeklere sarımsak katılabilir ve sarımsaklı cacık yapılabilir.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar