• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 762 Görüntülenme

Kök Hücre Araştırmalarında Güncel Kavramlar

Kök Hücre Araştırmalarında Güncel Kavramlar

Kök Hücre Araştırmalarında Güncel Kavramlar: Kök hücre araştırmalarındaki etik sorunların temelini, kök hücrelerin elde edildiği kaynaklar oluşturur. Embriyoların kök hücre kaynağı olarak kullanılmasındaki en önemli etik sorun, embriyoya birbirinden farklı ahlaki statülerin yüklenmesidir. Kök hücre elde edilirken embriyonun hayatı sona erer. Embriyoyu yetişkin bir insan gibi düşünenler için, onun üzerinde kök hücre araştırmaları kabul edilemez bir uygulamadır. Buna karşılık anne rahminde olmayan bir embriyonun artık büyüme ve yetişkin bir bireye dönüşme olasılığının bulunmadığını savunanlar, embriyonik kök hücre araştırmalarının en azından kuramsal boyutta bir etik sorun içermediğini ileri sürmektedir.
Bundan dolayı embriyoların kök hücre kaynağı olarak kullanımına ilişkin ortak bir görüşten bahsetmek zordur. Bazı kişiler ise embriyonik kök hücre araştırmalarında farklı bir yaklaşımı benimsemişlerdir. Bu araştırmacılar, in vitro fertilizasyon uygulamalarında veya düşükler nedeniyle ortaya çıkan artık (fazlalık) embriyoların ziyan edilmesi yerine, insanlık yararına kullanılmasını savunmaktadır.
Yetişkinlerden kök hücre elde edilmesi ve araştırma yapılmasında da bazı ilkelere uyulması gerekir. Örneğin kök hücre alınacak kişilerin gönüllülükleri sağlanmalı ve bunlar ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ayrıca kişisel bilgilerin gizliliğine dikkat edilmeli ve alınan kök hücreler gönüllülerin izinleri doğrultusunda kullanılmalıdır.
Kök hücre çalışmalarında dikkat edilmesi gerekli olan etik sorunlardan birisi de henüz araştırma evresinde olan girişimlerin “mucizevi bir tedavi” şeklinde tanıtılmasıdır. Bu yaklaşımın yerine “tedavi amaçlı araştırma” terimini tercih etmek gerekir.

Kök Hücre Araştırmalarında Güncel Kavramlar

Bu kavramlar, tıp dışı alanlarda görev yapanlara ve bilimle meslek gereği ilgilenmeyenlere kök hücre araştırmaları ve klonlama konusunda, güncel bazı bilgileri vermeyi hedefler.
Kök hücrelerinin kendilerini yenileme yeteneği zayıf olan doku ve organları etkileyen hastalıkların tedavisi amacı ile kullanımı önemli bir husus olarak gündemdedir. Kök hücre araştırmalarında günümüze kadar gelinen nokta ciddi olarak gelecek için büyük umut vaadediyor. Kök hücre araştırmaları istenildiği doğrultuda gelişirse bazı hastalıkların hücre düzeyinde tedavileri yapılabileceği gibi hücre ve organların nakli içinde yeni bir umut kaynağı oluşturabilecektir. Kök hücrelerinin üzerinde yapılacak temel bilimsel araştırmaların gelecekte tedavisi mümkün olmayan bir çok hastalığın tedavisinde önemli açılımlar getirebilir. Böylece kendini yenileme ve onarma kapasitesi olmayan hücrelerin kaybına bağlı olarak gelişen hastalıklar tedavi edilebilir.Bunlar arasında Alzheimer hastalığı,Parkinson hastalığı, multipl skleroz, kaza neticesinde oluşan felçler ve sinir hücrelerinin yıkımıyla ilgili bazı hastalıklar, kalb krizi sonucunda oluşan kalp yetmezliği,kemik ve eklem iltihapları (osteoartrit ) ya da çeşitli nedenlerle oluşan kıkırdak ve kemik kayıpları, kanser ve bağışıklık sistemi hastalıkları ile şeker hastalığı gibi pek çok rahatsızlıklar sayılabilir. Kök hücrelerinin genellikle insan embriyosundan elde edilmesi bazı çevrelerce insan yaşamına müdahale olarak görülmektedir.Ayrıca kök hücrelerinde yürütülen çalışmaların insan kopyalamasına bir zemin oluşturması ihtimali de dünya kamuoyunda etik ve yasal açılardan şiddetli tartışmalara sebep olmaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar