18 mart çanakkale zaferi kısa bilgi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Eylem tarafından 16 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Yazı

  1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte, İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal etme planları yapmaya başlamışlardı. Bunun için Çanakkale Boğazı’na bütün güçlerini yığarak yapacakları geniş çaplı bir işgal planı yapmışlardır. İngiliz ve Fransız donanmaları ve Yahudi gönüllüleri ile sömürgelerden toplanan ve ne için geldiklerini dahi bilmeyen yüz binlerce asker, 1915 senesinin Ocak ve Şubat aylarında Çanakkale Boğazı’na saldırıya geçtiler.

  19 Şubat’ta başlayan deniz harekatı, Osmanlı topçu bataryalarına ağır kayıplar verdirildi. Lakin Nusret Mayın Gemisi’nin boğaza döşediği Osmanlı yapımı mayınları ve Seyid Onbaşı gibi kahramanları göz ardı etmişlerdi. 18 Mart 1915 günü İngiliz ve Fransız donanmaları tarihlerinin en büyük yenilgisini tattılar.

  Çanakkale Zaferi diğer adı ile Çanakkale Savaşı Türk camiasının varoluş veya yok oluş hikayesi olarak ifade edilmesi doğru olacaktır. Çanakkale galibiyeti ile beraber Türk camiası bir araya gelmiş ve Tek Yumruk olarak milli mücadelenin esasları atıldı söylenebilir. Bu sayede Milli Mücadele dönemi başlamış ve Türk milleti ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmanlarımızı Bozguna uğratmış ve bağımsızlığını elde etmiştir.