18 mart çanakkale zaferinin dünya tarihi açısından önemi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Çanakkale zaferinin dünya tarihi açısından önemi - 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi

  Çanakkale Savaşının Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi büyüktür.Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşında sadece Çanakkale cephesinde başarı elde etmiş ve tarihinin en büyük savunma savaşını kazanmıştır. Ve bütün dünyada Türklerin saygınlığı artmış haklı mücadelesi kabul görmüştür.Çanakkale Zaferi Tarihsel Açıdan Bütün Dünya Toplumlarını Etkilemiş Destansı Bir Zaferdir..

  Çanakkale Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi

  Boğazlar, bulunduğu stratejik konumundan dolayı bugün olduğu gibi geçmişte de önemli bir geçiş yeridir. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Boğazlar, ekonomik açıdan tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Boğazlara sahip olmanın tüm dünya ticareti ile yakın ilişkide olmak anlamına geldiğini iyi bilen bazı ülkeler, tarih boyunca boğazlarda hâkimiyet kurmanın hesapları içerisinde olmuşlardır. Çanakkale Savaşı bu anlamda tarihsel bir öneme sahip olmakla birlikte Türk milletinin Anadolu’daki gücünün varlığı ile de doğru orantılıdır. Birçok nedenlere dayandırılan bu savaşın Türkler tarafından kaybedilmemesi Türk ve Dünya tarihi açısından bir çok gelişmelere sahne olmuştur.

  Çanakkale Savaşı, dünya ekonomik gelişmelerine yön vermiştir. 1.Dünya Savaşının uzamasıyla birlikte savaş sanayisine yönelen Avrupa’da, sanayi gereksinimler ABD ve Japonya’dan karşılanmıştır. Bu durum ABD ve Japonya’nın ekonomik açıdan güçlü ülkeler haline gelmesine neden olmuştur.