Öğrenci 19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi

  Türk milleti için önemli tarihlerin arasında yer alan 19 Mayıs’ta bağımsızlığa ilk adım atılmıştır. Milli Mücadele Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması ile başlamıştır. Milletin bağımsızlığını milletin azim ve kararlılığının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal Paşa Samsun’a giderek bütün ülkeyi aydınlatacak hareketin başlamasını sağlamıştır. Milli mücadele başarıyla sonuçlanmış ve 29 Ekim 1923’te cumhuriyet ilan edilmiştir.

  Milli mücadelede bütün gücünü ve millet sevgisini ortaya koyarak savaşan Mustafa Kemal “Ben 19 mayısta doğdum” demiştir. Yalnızca bu söz bile 19 Mayısın anlam ve önemi anlamak için yeterlidir.



  ***

  19 Mayıs günü, Türk Milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışı ile tüm ülkeyi kurtaracak bir hareket başlatmıştır. Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk milletin güçlenmesini sağlamıştır.

  Atatürk bu savaşta gerçekten tüm gücünü, millet sevgisini ortaya koyarak savaşmıştır. Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayısta doğdum.” Demiştir. Ulu Önder’in 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini en iyi biçimde açıklamaktadır. Kurtuluş savaşı İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin saldırmasıyla başlamıştır. Ve savaşı Türk Milleti onur ve başarı ile tamamladıktan sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. Biz de Kurutuluş savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs gününü ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI olarak kutluyoruz. Atatürk’ün bu bayramı gençlere armağan ettiğini unutmuyoruz.