2 Mart Rize'nin Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazınız

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Eylem tarafından 2 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  2 Mart Rize'nin Kurtuluşu

  Birinci Dünya gazvesi ülkemizin dört bir yandan işgal edildiği bir tarih olarak özellikle Anadolu yüzeyinin işgal hareketlerine maruz kalmasına sebep olmuştur. Doğu ve kuzey doğu meydanlarında Rusların ve Ermenilerin tahakküm kurma arzusu göze batmıştır. Bu yöredeki halk düşman tarafından ezilmiştir. Halkı düzenli ordu korumuştur ama çok güç kaybetmiştir.
  Birinci Dünya Savaşı ülkemizin dört bir yandan işgal edildiği bir tarih olarak özellikle Anadolu sathının işgal hareketlerine maruz kalmasına neden olmuştur. Doğu ve kuzey doğu alanlarında Rusların ve Ermenilerin tahakküm kurma arzusu göze batmıştır. Buradaki halk düşman tarafından ezilmiştir. Halkı düzenli ordu korumuştur fakat çok güç kaybetmiştir.

  Anadolu’nun içinde bulunduğu durum çok zor bir durum olmuştur. Savaşın en çetin geçtiği coğrafyalardan biri olarak birçok insanın hayatının kaybolmasına neden olmuştur. Rize üzerinde işgal hareketleri sürdüren Ruslar, Batum üzerinden Anadolu'nun bir kısmına hakim olup Karadeniz kıyılarından sıcak denizlere inebilme politikasını yani Osmanlı’nın yıkılması politikasını aynen sürdürmüşlerdir.

  Rize halkı ve intizamlı ordu vatan topraklarını savunmak için canını dişine takmıştır. Fedakar ve vatansever bir millet olarak direnişe geçme teyakkuzu gösteren milletin zafer kazanması da kaçınılmaz olmuştur. Rize’nin kurtuluşu yerli ve milli kuvvetlerin eliyle cereyan etmiştir.

  2 Mart Rize’nin kurtuluşu ve düşman işgalinden arınması olarak tarihe geçmiştir. Rize’nin kurtuluşu Rusların emellerinin boşa çıkmasına neden olmuştur. Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması 1918 yılının ilk aylarında gerçekleşmiş ve yeni bir devlet kurma zemini ortaya çıkmıştır. Rize’nin kurtuluşu her yıl kutlanmaktadır. Bu da birlik ve beraberlik içinde çok önemlidir.