21 Aralık Kış Gündönümü nedir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 7 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  21 Aralık Kış Gündönümü nedir?

  21 Aralık tarihi en önemli günlerden birisidir. Çünkü bugün yaşanan Kış Gündönümü uzun zaman öncesinden itibaren kutlanan özel bir doğa bayramı olmuştur. Eski Türkler bu tarihin, mevsim döngü çarkının sonu ve yeni bir başlangıcı temsil ettiğini kabul etmişlerdir.

  21 Aralık’ta karşılaşılan olayları şu şekilde ifade edebiliriz. 21 Aralık Kış Gündönümünde 21 Haziran’da yaşanılan olayların tam tersi olaylar yaşanmaktadır. Güneş yüzünü Güney yarım küreye döner ve Oğlak dönencesinin üzerine dik açıyla gelir. Yani artık Kuzey Yarım küre güneşi daha az görüp soğuyacak. Güney Yarım küre ise tam tersi bir durumla güneşi daha çok görüp ısınacaktır.

  Aydılanma çemberi kutup dairelerini teğet geçer ve 24 saat gece Kuzey kutup dairesinde, 24 saat gündüz Güney kutup dairesinde yaşanır. Kuzeye gidildikçe gece süresi artarken, güneye gidildikçe gündüz süresi artacaktır. Kuzeyde kış mevsimi başlarken, güneyde yaz mevsimi başlamış olur.

  21 Aralık’ta aynı boylam üzerinde bulunan yerlerde güneş aynı anda doğmaz ve aynı anda batmaz. Her iki kutup noktasında üç aylık gece ve gündüz tamamlandığı için öğle vakti yaşanır.

  21 Aralık tarihinden sonra kuzey yarım kürede gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlar.

  21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan gece Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır. Güney yarım kürede ise bunun tam tersi olarak en uzun gündüz yaşanmaktadır. Bugünden itibaren Kuzeyde günler uzamaya başlarken Güney yarım kürede geceler uzamaya başlamaktadır.