23 nisan 1920 yılında ne oldu kısaca

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Eylem tarafından 16 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  23 nisan 1920 de ne oldu özet

  Birinci Dünya muharebesinin ardından düşman devletler savaşın sonucundan memnun olmayınca yeniden bir işgal hareketi başlattılar ve anadolu üzerinde küçük devletlerin kurularak parçalanması hedefler arasındaydı.

  Bu girişimler Milli Mücadele’nin başlamasına neden olmuştu. 1919 – 1922 seneleri arasında devam eden Milli Mücadele birçok savaşın yaşanmasına neden olmuştur ve halkımız yerel kuvvetler oluşturarak vatanı müdafaa etmiştir.

  Milli Mücadele döneminde İstanbul hükumeti ve Ankara Hükumeti bulunmaktaydı. Ankara Hükumeti, Milli Mücadele’nin devam etmesi için Ankara’da meclis kurmuştur. Büyük Millet Meclisi’nin kurulması 23 Nisan 1920’de gerçekleşmiştir.

  23 Nisan 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi ile ulusal egemenlik anlayışı pekişmiştir. Milli Mücadele sürdürülmüştür. Yeni kurulacak devletin temelleri atılmıştır. Saltanat kaldırılmıştır. Cumhuriyet ilan edilmiştir. Hilafet kaldırılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tek dayanağı kabul edilmiştir.