500 bin anneye emeklilik için müjde!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  500 bin anneye erken emeklilik yolu açılacak. İşte torbadan çıkacak başlıklar: Doğum izni artırılacak.Doğum borclanmasının kapsamı genişelyecek. İkinci çocuğa 1000, 3’üncü çocuğa 5000 lira yardım yapılacak.
  Bakanlığın bir süredir üzerinde çalıştığı, kadın, aile ve istihdam politikalarında değişiklikler getiren çalışmada nihayet sona gelindi.Alternatifli olarak hazırlanan taslakta doğum izinlerinden kreş yardımlarına, evlilik yardımından doğum borçlanmasına kadar bir çok müjdeli başlık yer alıyor. Başbakan’ın onayından sonra Paket, torba kanun tasarısı olarak Meclis gündemine gelecek.İşte anneleri mest edecek paketten çıkacaklar…

  Doğum borçlanmasında kapsam genişleyecek..Mevcut durumda sadece SSK’lı annelere tanınan doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ Kur ve isteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. İki doğumla sınırlı olan uygulamada borçlanılacak doğum sayısı üçe çıkarılırken sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da gündemde. Eğer bu şekilde yasalaşırsa 500 bin civarında anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.

  Doğum izninde artış: 16 hafta olan ücretli doğum iznine bir hafta daha eklenecek ve takip eden üç ayda da yarı zamanlı çalışma hakkı tanınacak. İşveren bu sürede yarım ücret öderken diğer yarısını devlet karşılayacak. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması da seçenekler arasında.

  Üçüncü çocuğa 5000 lira: İkinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardımı yapılacak.Bunun maliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Yardımlar bundan sonraki doğumlar için verilecek.

  Esnek çalışma:Çocuğun doğumundan ilkokula başlama zamanına kadar anneye esnek çalışma imkanı verilecek. Böylece ebeveynler, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel temini ile çözecek.

  Kreşlere ilave yardım: Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.

  Tüp bebekte destek artıyor:Şu anda iki denemeyle sınırlı olan ve çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınan tüp bebek uygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısı üçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılım payı %15’e çekiliyor.

  Normal doğuma teşvik: Sezaryen yerine normal doğum teşvik edilecek. Normal doğumda SGK desteği artırılacak.

  Doğum sonrası işe dönüş garantisi: Doğum sebebiyle izne ayrılan annenin tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.

  Genç evlilikler teşvik edilecek: 18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10.000 lira kredi verilecek. Bunun yıllık maliyetinin 202 milyon lira olacağı öngörülüyor.

  Buradaki düzenlemeler alternatifli olarak hazırlandı ve alternatifler konusunda kararı Sayın Başbakan ve Bakanlar Kurulu verecek. Meclis tatile girmeden önce Paketin gündeme alınması bekleniyor. Şimdiden annelere ve anne adaylarına hayırlı olsun diyelim.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018