8 mart dünya kadinlar gününün anlamı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  8 mart dünya kadinlar günü


  Dünya emekçi kadınlarının uluslararası bir gün olarak kutladığı 8 Mart Mart Dünya Kadınlar Günü kültürümüzde de Dünya Emekçi Kadınlar Günü ismiyle kutlanıyor.

  [​IMG]


  8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk defa 192'de ülkemizde kutlanmaya başlandı. 12 Eylül Askeri Darbesi nedeniyle dört sena kadar kutlnamadı ancak 1984 yılından sonra yeniden her yıl kutlandı. Özellikle kadın derneklerince etkinlikler çerçevesinde toplumda kadının yeri ve önemi belirtilmektedir.

  8 mart dünya kadinlar gününün anlamı tarihçesi

  8 Mart 1857 senesinde Amerikada bir çoğu kadın olan dokuma işçileri daha iyi koşullarda çalışmak istemiyle grev yaptı. Ama güvenlik güçleri bu işçilere müdahale edip engel oldu hatta fabrikaya kitledi.Nedeni belirlenmeyen bir yangın vukuu buldu ve çıkan yangında işçilerin çoğu fabrika önünde polisin kurduğu barikatlardan dolayı kaçamadı ve kaçamaması birçok kadın işçi yanarak can verdi.

  İşte bu olayın etkisiyle 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'da Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı olarak düzenlenen kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 günü fabrikadaki yangında hayatını kaybeden kadın işçiler anısına 8 Mart gününün Internationaler Frauentag (International Women's Day) yani Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını istedi. Böylelikle bu öneri oy birliği ile kabul edildi.