Abdestbozan otu nedir

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Hilal tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Abdestbozan otu nedir abdestbozan otu


  Abdestbozan Otunun diğer adları: Kuvasya agaci, Ouassia amara, quassiae lingum, duassia

  Abdestbozan 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir, ince kabuklarinin üzerinde sari benekler vardir. Abdestbozan otunun Çiçekleri kırmızıdır. Sicak ülkelerde yetisir. Bu ülkelerde aciagaç kabuklarindan yapilan kaplardan su içenlerin kuvvetlenecegine inanilir. Hekimlikte; kökü, kabugu ve odunu kullanilir. Etkili maddesi quassinedir. Çok acıdır.




  .
   
 2. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Cevap: Abdestbozan otu nedir

  Abdestbozanotu: Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu çiçekler açan abdestbozanotu, daha çok rutubetli yerlerde yetişen bir bitkidir. 70 cm’ye kadar boylanabilen bitkinin kökleri akıcıdır.
  Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerinden dolayı abdestbozanotu doğal aspirin olarak adlandırılır.

  Abdestbozanotu nasıl kullanılır? Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozanotundan siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozanotu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir.


  Abdestbozanotunun Faydaları

  Vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.