Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri Evde Sağlık Hizmetleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri Evde Sağlık Hizmeti Verecek

  Diş Hekimleri yatalak hastalara evde diş tedavisi uygulayacak..

  [​IMG]

  İşte evde sağlık hizmetlerinin ağız ve diş sağlığı merkezlerinden alınması hakkındaki genelge


  Toplumun ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla evde bakım hizmeti veren sağlık kuruluşlarının açılması, çalışması ve denetlenmesi ile bunları işleten kurum ve kuruluşların, özel hukuk tüzel kişilerinin ve gerçek kişilerin uyması gereken usul ve esasları düzenleyen, Evde Bakım Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

  Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Yönergede; evde sağlık hizmetleri birimleri kurulması, bu birimlerin asgari fiziki donanımı ile araç, gereç ve personel standardının ve ilgili personelin yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi, iletişim, uygulanacak randevu, kayıt ve takip sisteminin tanımlanması ve uygulamanın denetimine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

  Söz konusu Yönergede de belirtildiği üzere ağız ve diş sağlığı evde sağlık birimi Ağız ve Diş Sağlı Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri bünyesinde oluşturulmalı, hizmetin yönetimi, birimler arasındaki iletişim ve koordinasyon müdürlük bünyesinde oluşturulan koordinasyon merkezi tarafından sağlanmalıdır. Birim ve mobil birimler, illerde ilgili kurum baştabibinin, ilçelerde grup başkanlıklarının talebi ve müdürlüğün teklifi üzerine valilik onayı ile kurulur ve tescil için Bakanlığa bildirilir. Ancak Bakanlığımıza bağlı ağız ve diş sağlığı hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezi baştabiplikleri ile yapılan görüşmelerde bazılarının il oluru alınmaksızın ve tescil işlemi yapılmadan konsültasyon usulü hizmet verdikleri anlaşılmıştır.

  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin evde sağlık hizmetlerine kurumsal olarak yaklaşmaları ve kurumlarında bir birim oluşturarak asgari şartlar oluşturulup il oluru alınarak hastanın takibi, verilen hizmetin kayıt altına alınması ve tescilinin olması gerekmektedir. İl Onayı olmaksızın hizmet veren Kurumlarımızın Valiliğinizce uyarılması, onaysız hizmet veren birimin, birim faaliyetine izin verilmemesi ile Onay alınmasına müteakiben bu işlemlerin yapılmasının sağlanması gerekmektedir.  Prof. Dr. Nihat TOSUN Bakan a. Müsteşar