Ağustos ayı gök olayları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 7 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Ağustos Ayı Gök Olayları

  Merkür: Özellikle Ağustos ayının ilk yarısında günbatımından sonra, batı ufkunun açık olduğu bir gözlem yerinde kısa süreliğine de olsa gözleyebileceğiniz Merkür’ün gözlem süresi ayın ikinci yarısıyla birlikte giderek azalacak. Ayın son haftasına doğru Venüs ve Jüpiter’le de yakın görünümde olacak gezegeni aynı fotoğraf karesinde yakalamak isteyen gökyüzü fotoğrafçılarının çok sınırlı süresi olacak.

  Ağustos Ayı Gök Olayları
  Venüs: Günbatımında batı ufkunu Jüpiter ve Merkür ile paylaşan gezegen ufuktan fazla yükselemediği için gözlem süresi hayli sınırlı. Venüs Güneş battıktan sonra batı ufkunun en parlak gökcismi olacak. 27 Ağustos’ta Jüpiter ile çok yakın görünümdeyken aralarındaki açısal mesafe yaklaşık 13 yay dakikası olacak iki gezegeni teleskopta aynı görüş açısına sığdırabilirsiniz.


  Mars: Ay boyunca Satürn ile ve Akrep Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Antares ile yakın görünümde olacak gezegen, ayın başında gece yarısından hemen sonra, ay sonunda ise gece yarısından bir saat kadar önce batıyor. Ayın 24’ünde Mars ve Satürn arasındaki açısal uzaklık yaklaşık 4° olacak.
  Jüpiter: Güneş ile arasındaki açısal uzaklık giderek azalan Jüpiter’in gözlem süresi de buna bağlı olarak azalıyor. Günbatımından sonra kısa süreliğine de olsa gözlenebilecek gezegeni Eylül ile birlikte Güneş’e yakın konumda olacağı için göremeyeceğiz. Jüpiter Ekim’de gündoğumundan önce tekrar yüzünü göstermeye başlayacak.

  Satürn: Ay başında günbatımında meridyende olacak Satürn’ü ay boyunca Mars ile yakın görünümde gözleyebilirsiniz. Gezegen ay sonunda gece yarısından bir saat kadar önce batmış olacak. 12 Ağustos’ta Mars ve Ay ile yakın görünümde olacak.

  Ay: 2 Ağustos’ta yeniay, 10 Ağustos’ta ilkdördün, 18 Ağustos’ta dolunay ve 25 Ağustos’ta sondördün evresinde olacak.