Akıl Nedir?Akıl İnsana ne gibi üstünlükler ve Ayrıcalıklar sağlar

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Sümeyra tarafından 20 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Akıl Nedir?Akıl İnsana ne gibi üstünlükler ve Ayrıcalıklar sağlar

  Akıl, Allah'ın (C.C.) insana verdiği en önemli nimet ve güçtür. Akıldan kastedilen selim akıldır. İnsanı diğer canlılardan ayrıcalıklı kılan özelliği, akıllı olmasıdır. Aklı sayesinde düşünebilen ve kendi varlığının farkında olan insan, öncelikle evrende olup bitenleri anlar, anlamaya çalışır. Çünkü insan aklı sayesinde düşünür, kavrar, kültürler ve medeniyetler oluşturur.

  insan, aklını kullanarak iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırabilecek bir varlıktır. islam, kendi hükümleriyle ancak akıllı olanları sorumlu tutmuş ve onları Kur'an'ın muhatabı kabul etmiştir. Kur'an-ı Kerim, insanın aklına hitap etmiş ve birçok yerde “Düşünmez misiniz?", "Akletmez misiniz?", "ibret almaz mısınız?” gibi ifadelerle insanları düşünmeye çağırmıştır.

  İslam dini akla büyük bir önem verir. İnsana, problemlerinin çözümünde aklın kullanılmasını öğütler. Aklı, doğru bilgi edinmenin kaynaklarından biri olarak görür. Kur'an-ı Kerim'de, düşünmeyi ve aklı kullanmayı teşvik eden pek çok ayet yer alır. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulur: “Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız." Bakara süresi 242. ayet

  İslam dini; insanın aklını iyi kullanmasına yardımcı olmak, ona insanca yaşamayı sağlamak için vardır. insana yüklenen sorumluluk da bunu gerektirir. Yani Allah'ın (C.C.) emirlerine uymak, yasaklarından kaçınmak insanın yükümlülükleri içerisindedir. islam âlimleri, her akıllı bireyin düşünerek Allah 'ı (C.C.) bulabileceğini söylerler. insan, düşünerek kim olduğunu, nereden geldiğini sonunun ne olacağını bilmeye çalışır. Bu nedenledir ki o, her şeyi merak eder ve devamlı soru sorar. Soru sormak ise bilimin ilk basamağıdır.