Alışverişlerimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta ihtiyaçlarımızın karşılanmasıdır.

  1. Malın Kalitesi

  Bir malı alırken kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Yiyeceklerin kalitesi tazeliği ve tadıyla anlaşılırken giyeceklerin kalitesi kumaşının kullanışlı ve dikiminin düzgün oluşu ile anlaşılır. Yiyeceklerimizi satın alırken üzerinde yazılı olan üretim ve son kullanma tarihine bakmalıyız. Kullanma süresi geçen yiyecekleri almamalıyız. Aynı kalitede olan ürünlerden, ucuz olanı almalıyız. Alacağımız ürünleri görerek ve seçerek almalıyız.

  Bir malda olması gereken özelliklere standart denir. Ülkemizde mal ve hizmetlerin standardını belirleyen kurum Türk Standartları Enstitüsü (TSE) dür. TSE damgası olmayan mallar, standart özellikleri taşımayan mallardır. Alışverişlerimizde fiş ve fatura gibi belgeleri almalıyız. Aldığımız fiş ve faturalar, standartlara uymayan malları iade ederken bizlere yardımcı olur. Bunun yanı sıra aldığımız fiş ve fatura ile alışverişimizin vergilendirilmesine katkıda bulunmuş oluruz.

  2. Bütçeye Uygunluk

  Harcamalarımızda belirlediğimiz bütçeye uymalı ve bütçemizi zorlayacak alışverişlerden sakınmalıyız. Önceden belirlediğimiz bütçeye uymazsak parasız kalırız. Onun için tüm ailenin bütçe ayarlaması yapması gerekir. Planladığımız bütçe dışına çıkmamalıyız.

  3. Tüketim Bilinci

  Bilinçli tüketici olarak almış olduğumuz her malın tazeliği, temizliği, üretim ve son kullanma tarihi gibi unsurları göz önünde bulundurmalıyız. Ürünlerde TSE damgası olmasına dikkat etmeli ve garanti belgesi olan malları almalıyız.

  4.Reklamların Etkisi

  Reklam; bir malın radyo,televizyon, gazete, dergi ve duvar panoları aracılığıyla müşterilere tanıtılması amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Günlük yaşamımızda birçok ürünün reklamı yapılmaktadır. Örneğin; şekerleme reklamlarını sıkça görürüz. Reklamdan etkilenerek bu şekerlemelerin alınması doğru bir davranış değildir. Reklamı yapılan ürünlerden ihtiyacımız olanı almalıyız. Aynı cins ürünlerin, aynı kalitede olanlarından fiyatı ucuz olanı seçmeliyiz. Ürünü sadece reklama bakarak almak bizi aldatabilir.