Amerika hakkında genel bilgiler

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Amerika hakkında bilgiler

  Amerika hakkında ansiklopedik bilgi

  Amrika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ülkelerinden biridir.Amerika Yeni Dünya olarak isimlendirilen bölgede Batı Yarımküre'de, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Güney Amerika ve bunlara bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar topluluğur. Amerika birçok dilde Amerika Birleşik Devletleri - ABD - anlamında da kulanılır.
  Amerika, dünyanın toplam yüzölçümünün %8,3'ünü, karasal yüzölçümünün %28,4'ünü kaplar. Dünya nüfusunun %14'ü (900 milyon) Amerika'da yaşamaktadır.

  Amerika 1876 yılında Britanya İmparatorluğu'ndan bağımsızlıklarını kazanan 13 Amerikan kolonisi tarafından kurulmuştur.
  19. ve 20. yüzyıllarda, Birleşik Devletler’i kuran eyaletlere 37 eyalet daha katılmıştır.
  Amerika Kıtasının keşfinden bu yana dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler Amerikan Rüyası'nın büyüsünü keşfetmek için kıtaya akın ederler.

  [​IMG]

  ABD, topraklarının ve kültürünün barındırdığı farklılıklar ile bambaşka bir ülkedir. Renkli ovalar, dağlar, çöller, muhteşem ulusal parklar, tropikal alanlar, büyüleyici sahiller ve çok sayıda baş döndürücü gökdelenler rüya ülkesinden yansımalardır. Eğlence merkezi Las Vegas, gökdelenleriyle Manhattan, sinemasıyla Hollywood ve büyüleyici plajlarıyla ülkenin okyanusla buluşan kıyıları ülkenin çarpıcı yönlerinden birkaç nüktedir.Amerika Birleşik Devletler, dünyanın en zengin ve en güçlü ulus devletidir.

  Amerika hakkında kısa bilgi

  Amerika Başkenti Washington, DC
  Coğrafi Konum Kuzey Amerika'da Kanada ile Meksika arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), doğudan Kuzey Atlantik Okyanusu ve batıdan Kuzey Pasifik Okyanusu boyunca uzanır. Kuzeyden Kanada ve güneyden Meksika ile komşudur.
  Coğrafik Koordinatlar 38 00 K, 97 00 B
  İklimi Ülkenin büyük bir bölümü ılıman iklimin etkisindedir; güneye, kuzeye ve sahilden içeriye doğru daha sıcak; ülkenin orta batısı ve kuzeydoğusu dondurucu kışın yaşandığı bölümlerdir; Hawaii ve Florida'da tropikal iklim hakimdir.
  Zaman Dilimi GMT -5
  Dil İNGİLİZCE
  Diğer Diller
  Para Birimi Amerikan Doları