Anne adayının beslenmesi nasıl olmalı?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Anne adayının beslenmesi nasıl olmalı?

  Gebe kadının bebeğin büyümesi, artan kan hacmi, rahmin büyümesi, plasenta ve amnion sıvısı, memelerdeki büyüme nedeniyle kilo alması söz konusu olup buna göre beslenmesi gereklidir. Anne adaylarının ne kadar kilo alacağı başlangıç kilosuyla, daha doğrusu vücut Kitle İndeksiyle ilgilidir. Vücut kitle indeksi (VKİ) = Kilo (Kg) / Boy (m2) şeklinde hesaplanır. Gebelik öncesi VKİ <19 olan , zayıf anne adaylarının gebelik boyunca 12.5 – 18 kg/ m2, VKİ 20-25 olanlar 11.5-16 kg/m2, VKİ >25 olan anne adayları 7 -11.5 kg/m2 kilo almaları önerilmektedir. Hatta son gruptaki anne adaylarının gebe kalmadan önce bilinçli bir diyetle kilolarının yüzde 10 kadarını verdikten sonra gebe kalmaları önerilmelidir. Zayıf anne adaylarının ilk 3 ayda normal ihtiyacına 250 kalori,daha sonraki aylarda 300 kalori ek yapmalıdır. Normal kilodaki gebelerde ilk 3 ayda ek 150 kalori, daha sonraki aylarda ek olarak 300 kalori olmalıdır. Şişman olan gebelere ise ilk 3 ay enerji eklemesi yapılmaz, daha sonra ise gereksinimleri kadar verilir.


  Anne adayının beslenmesi nasıl olmalı?Normal bir gebede sağlıklı bir bebeğin yetişebilmesi için günlük fazladan 1.2 gram/kg protein, yani yaklaşık 70-80 gram protein alınması gerekir. Gebelikte demir, kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere minerallere olan ihtiyaçta artmaktadır. Bu nedenle beslenmede mutlak demirden zengin kırmızı et, kümes hayvanları, kuru baklagiller, kuru meyveler, pekmez, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri gibi besinler yer almalıdır. Demir aç karnına alındığında daha iyi emilmektedir ve birlikte demir emilimini bozan çay- kahve gibi içecekler içilmemelidir. Yemeklerde demir emilimini kolaylaştıran C vitamininden zengin taze meyvelerin ve salataların tüketilmesi de sağlanmalıdır. Gebelik sırasında vücudun kalsiyum ihtiyacıda artmakta ve günlük 1000-1300 mg a çıkmaktadır. Kalsiyum süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Yine gebelikte B1, B6 ve B 12 vitaminine ihtiyaç artmaktadır.


  Gebelikte artan demir ihtiyacının karşılanabilmesi için normal gereksinime ek olarak günlük 10-20 mg demir alınması gerekir. Sağlık Bakanlığının politikası olarak; tüm gebelere ücretsiz demir hapları dağıtılmaktadır. Yine ülkemizde kadınlarda çok yaygın D vitamini eksikliği görüldüğü için ücretsiz D vitamini damlaları dağıtılmaktadır. Gebelerin bunları mutlak kullanmaları gerekmektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2018